Zachraňujú ľudské životy, propaganda ich obviňuje z podpory terorizmu

Zachraňujú ľudské životy, propaganda ich obviňuje z podpory terorizmu

Nielen politickí oponenti čí médiá, ale aj humanitárne organizácie sa môžu stať terčom dezinformácií.

Sýrska občianska obrana, známa aj ako Biele helmy, je humanitárna organizácia, ktorú v roku 2013 založila malá skupinka dobrovoľníkov. Dnes má vyše tritisíc členov a členiek. Hlavnú náplň ich práce tvorí bezprostredná záchrana ľudí a následná pomoc po leteckých náletoch na civilné oblasti v Sýrii.

Organizácia tvrdí, že od svojho vzniku zachránila už vyše 99-tisíc životov. Počas služby zahynulo vyše 200 dobrovoľníkov.

Od svojho vzniku sa organizácia rozrástla a dnes spolupracuje aj s mnohými zahraničnými mimovládnymi organizáciami po celej Sýrii. Ich charakteristickým znakom je nosenie bielych heliem.

Finančne a materiálne sú Biele helmy podporované z vládnych a mimovládnych kruhov z krajín celého sveta.

Za svoju činnosť bola táto organizácia v roku 2016 nominovaná na Nobelovu cenu za mier. Film od Orlanda von Einsiedela Biele helmy z roku 2016 získal dokonca Oscara za najlepší krátky dokument. Ďalší film o Bielych helmách s názvom Poslední ľudia v Aleppe nakrútil v roku 2017 sýrsky režisér Feras Fayyad.

Organizácia sa vymedzuje proti akejkoľvek forme násilia a extrémizmu. Jej oficiálnym mottom je „Zachrániť ľudský život je ako zachrániť život celému ľudstvu“.

Novinárka Olivia Sollonová tvrdí, že Biele helmy plnia v Sýrii dve úlohy. Tou prvou je ich záchranná a humanitárna práca. Tou druhou je aj zaznamenávanie ich operácií pomocou kamier na helmách, ktoré často pomáha pri identifikácii pôvodcov útokov a odhaľovaní ich ničivých následkov pre civilistov.

Práve táto činnosť je podľa Sollonovej neprijateľná pre Asadov režim a jeho spojencov, hlavne Rusko, pretože dokumentuje reálne výsledky ich vojnových operácií priamo z miesta, čo odporuje Asadovej  a Putinovej verzii príbehu o ruskej účasti vo vojne v Sýrii.

Dopisovateľka časopisu Forbes Anna Borščevskaja píše, že kremeľská interpretácia konfliktu v Sýrii tkvie v presvedčení, že za vojnu môže západná podpora terorizmu v krajine. Ako teroristi sú však označovaní všetci, čo sú proti súčasnému prezidentovi Asadovi. Proti nim stojí Putin ako skutočný bojovník proti terorizmu, pričom jedinou alternatívou pre budúcnosť Sýrie má byť vláda Bašára Asada ako garanta poriadku.

Využívanie rôznych dezinformácií a hoaxov, ktoré majú tento naratív legitimizovať, nie je zo strany kremeľských štátnych médií ničím výnimočným. Na jeseň 2017 sme aj my písali o použití záberov z počítačovej hry, ktoré mali podľa ruského ministerstva obrany dokazovať americkú podporu Islamského štátu.

Do tohto základného prokremeľského rámca o vojne v Sýrii sa teda dôkazy o Asadových a ruských útokoch na civilné ciele nehodia.

Biele helmy sa tak od roku 2015, keď Rusko oficiálne vstúpilo do konfliktu, stali terčom diskreditačnej kampane zo strany prokremeľských médií a rôznych konšpiračných webov.

Napríklad ruská štátna spravodajská agentúra Sputnik vidí Biele helmy ako Sorosom sponzorovanú mimovládnu organizáciu, ktorej cieľom nie je záchrana ľudí, ale odstránenie Asadovej vlády.

Ďalším rozšíreným a nepotvrdeným tvrdením o Bielych helmách je podľa profesora medzinárodnej politiky Birminghamskej univerzity Scotta Lucasa ich spájanie s terorizmom, ktorému vraj majú svojou činnosťou napomáhať. Okrem ruských štátnych kanálov tento naratív šíria aj rôzni blogeri.

V roku 2017 ruská štátna televízia RT natočila o Bielych helmách krátky dokument, ktorý má tézu o napojení na teroristické skupiny potvrdzovať. Prevzal ju napríklad aj slovenský prokremeľský web Hlavné správy.

Pravdivosť podobných obvinení skúmala stránka Snopes.com, ktorá sa venuje overovaniu faktov. Dospela k záveru, že obvinenia sú nepreukázateľné a bez jasných dôkazov. K podobnému záveru dospel aj Channel 4 news.

Už spomínaná Olivia Sollonová dodáva, že za dezinformačnou kampaňou proti Bielym helmám stoja aj prokremeľskí trollovia. Odvoláva sa pritom na výskum analytickej firmy Grafika, ktorá sa zaoberá výskumom kremeľským dezinformačných kampaní.

Tento analytický tím našiel vo výskumnej vzorke 14-tisíc twitterových účtov, ktoré pridávajú príspevky o Bielych helmách, mnoho prokremeľských trollých účtov, ktoré sú vyšetrované aj pre podozrenia zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Okrem dezinformačných útokov sa organizácia Biele helmy stala aj obeťou leteckých útokov, ktoré im zničili už niekoľko centier. V roku 2016 napríklad aj centrum pri Aleppe, kde po nálete zahynulo päť dobrovoľníkov.