Zatiaľ najväčšia sieť dezinformačných webov na Slovensku prestala fungovať

Zatiaľ najväčšia sieť dezinformačných webov na Slovensku prestala fungovať

Dezinformačné weby na Slovensku majú za sebou ťažké obdobie. Infosecurity.sk na svojom Facebooku informovala, že sa podarilo znefunkčniť sieť stránok, ktoré  šírili falošné správy a informácie so sporným obsahom.

Sieť stránok bola zameraná na šírenie zdravotníckych výmyslov, propagandy a nebezpečných dezinformácií. Skladala sa minimálne z dvanástich webov a pätnástich facebookových stránok. Len na Facebooku mali spolu viac ako 600 tisíc fanúšikov. Toto číslo však nezahŕňa ľudí, ktorí tieto stránky navštevovali mimo sociálnych médií.

Od 9.februára sú mnohé z týchto stránok nedostupné. Medzi najznámejšie patria bajecnylekar.sk, bajecnezdravie.sk, bajecnezeny.sk, či slovenskespravy.sk. Niektoré weby, ako napr. bajecnavareska.sk či megarecepty.sk, však stále fungujú.

Keď hoax vie zabiť

Bajecnylekar.sk publikoval šarlatánske články o liečbe rakoviny, cukrovky, zápalu pľúc a iných chorôb. Rakovina sa podľa tohto webu dá vyliečiť emóciami, myšlienkami, mrkvovou šťavou či zmrazeným citrónom. Jablčný ocot naopak lieči artritídu a cesnak s mliekom choroby srdca. Ako všeliek sa javí kapustový džús. Možno zdravé potraviny, no proti rakovine nie veľmi účinné.

Stránka slovenskespravy.sk bola známa pravidelným preberaním článkov z webu magazin1.sk, ktorej administrátorom je kotlebovec Marián Vidák. Podľa Aktualít je magazin1.sk jednou z najtoxickejšou stránok na slovenskej scéne. Webom slovenskespravy.sk sa často šírila stranícka propaganda ĽSNS a iné dezinformácie.

Victorovi Breinerovi z Infosecurity sa dokonca podarilo odhaliť aj totožnosť prevádzkovateľa týchto stránok. Je ním Marek Polacký z Dolných Vesteníc. S Polackým sa im podarilo spojiť. Potvrdil, že je správcom týchto stránok, a podľa jeho slov to robí „iba“ pre príjmy z reklamy. Povedal však, že vôbec nevie, čo sa na stránkach nachádza.

Vypnutie nebezpečných stránok sa dá považovať za úspech, no svojich nasledovníkov majú iba na Slovensku stále veľa. Medzi najznámejšie konšpiračné weby patria Slobodný vysielač, Zem a vek či Hlavné správy. V oblasti zdravotníckych výmyslov vyniká napr. Badatel.net.