Zavraždený Ján Kuciak dostal v Česku ocenenie spájané s konšpiráciami

Zavraždený Ján Kuciak dostal v Česku ocenenie spájané s konšpiráciami

Tohtoročnú Krameriovu cenu udelili aj zosnulému Jánovi Kuciakovi. Jeho blízki kolegovia a novinárska obec sú pobúrení.

Minulý týždeň česká Asociace nezávislých médií udeľovala tohtoročnú Krameriovu cenu, ktorá bola okrem ďalších novinárov in memoriam udelená aj zavraždenému Jánovi Kuciakovi.

Cenu udeľuje od roku 2016 Asociace nezávislých médií. Je pomenovaná po známom českom spisovateľovi a novinárovi Václavovi Matějovi Krameriusovi, ktorý pôsobil na prelome 18. a 19. storočia, a dodnes je považovaný za zakladateľa novodobej českej žurnalistiky.

Správa o ocenení pobúrila najmä blízkych kolegov zosnulého novinára. Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy takmer okamžite na Twitteri vyjadril svoje rozčarovanie.

Prečo je práve udelenie Krameriovej ceny Jánovi Kuciakovi sprevádzané toľkým odporom? Asociace nezávislých médií, česká organizácia zodpovedná za udeľovanie Krameriovej ceny, je známa prepojením s dezinformačnými a proruskými portálmi. Niektoré dezinformačné stránky sú priamo členmi asociácie, ale ešte zaujímavejší pohľad je na jej zakladateľov.

Priamo v zakladateľskej listine Asociace nezávislých médií (ANM) figurujú hneď tri zaujímavé mená.

Prvým je Ondřej Geršl, ktorý známy ako zakladateľ jedného z najpopulárnejších českých konšpiračných webov AC24, jeho tlačenej verzie v podobe časopisu Vědomí a aj stránky Lajkit.

Ďalším zo zakladateľov je Jan Korál. Ten stojí za ďalším zo známych dezinformačných portálov NWOO, ktorý ide v šírení lživých a nepodložených informácií ešte o niečo ďalej ako AC24.

Medzi spoluzakladateľov asociácie patrí aj Petr Žantovský. Je to pomerne známy český novinár, ktorý píše napríklad pre Parlamentní listy. Pre názorovú zhodu sa naňho s obľubou odvolávajú aj ďalšie dezinformačné webstránky.

Úzke prepojenie ANM a konšpiračnej scény dokazuje aj mediálne pokrytie odovzdávania ceny týmito portálmi. Okrem príspevkov priamo z webov, ktoré sú spojené so zakladateľmi organizácie, v pozitívnom duchu o akcii písal aj web Vlastenecké noviny – ďalší z portálov šíriacich dezinformačné správy najhrubšieho zrna a najmä prokremeľskú propagandu.

Práve z týchto dôvodov považuje novinárska obec udelenie Krameriovej ceny Kuciakovi za absurdné a dehonestujúce. „Ján Kuciak bol totiž novinár, ktorého najväčšou prednosťou bola kontrola faktov. Celú svoju prácu postavil na overovaní faktov. To je v úplnom rozpore s tým, čo robia dezinformátori,“ povedal šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy v rozhovore pre Aktuálně.cz.

Jána Kuciaka na ocenenie odporučil Vladimír Skalský, ktorý je vedúcim Svetového združenia Slovákov v zahraničí a šéfom Slovenského domu v Prahe.

Skalský bol zároveň členom poroty, ktorá o udelení Krameriovej ceny rozhodovala. Výčitky novinárov voči nej považuje za irelevantné, pretože medzi členmi poroty podľa neho nebol zastúpený nikto z konšpiračnej scény. O Vladimírovi Skalskom v marci tohto roku písal aj portál Manipulatori.cz v súvislosti s jeho blízkym vzťahom s ANM, konkrétne s Petrom Žantovským.