Zeman nepravdivo kritizuje správu BIS a opäť tým ponúka materiál pre kremeľské médiá

Zeman nepravdivo kritizuje správu BIS a opäť tým ponúka materiál pre kremeľské médiá

Vo štvrtok na TV Barrandov český prezident Zeman označil správu českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS), ktorá varuje pred aktivitami ruských a čínskych špiónov, za „plácání“ a spravodajcov za „čučkaře“.

V pondelok vydala česká BIS výročnú správu za rok 2017, v ktorej varuje pred intenzívnym pôsobením ruských a čínskych špiónov.

Podľa tejto správy Rusko využíva špiónov s diplomatickým krytím, ktorí zneužívajú neopatrnosť a ľahkovážnosť českých politikov a štátnych zamestnancov. O správe sme písali tu.

K správe BIS sa vo štvrtok na TV Barrandov vyjadril aj český prezident Miloš Zeman. Jej závery skritizoval. Správu označil za „plácání“ a českých spravodajcov za „čučkaře“ (pozn. redakcie, výraz, ktorý v moravskom nárečí označuje zbabelca alebo podvodníka).

Zeman tvrdil, že číta aj neverejné časti správy BIS. Chýbajú mu v nej konkrétne dôkazy. Za posledných šesť rokov, čo je prezidentom a číta správy tajnej služby, podľa neho BIS neodhalila ani jedného ruského či čínskeho špióna.

Toto jeho tvrdenie sa však nezakladá na pravde. V roku 2015 totiž BIS odhalila troch ruských špiónov s diplomatickým krytím a Česi ich vypovedali z krajiny.

Na Zemana zareagoval aj riaditeľ BIS Michal Koudelka, podľa ktorého BIS za posledných päť rokov zamedzila desiatkam ruských a čínskych agentov v ich práci a začiatkom roka sa im podarilo rozbiť sieť ruských agentov.

Pripomeňme, že koncom novembra 2018 vyhostilo jedného ruského špióna aj Slovensko. Podľa premiéra Pellegriniho vykonával činnosť proti záujmom Slovenska a NATO. Zatiaľ však nevieme, aký bol konkrétny dôvod vyhostenia. Rusko odpovedalo, že na podobné nepriateľské kroky bude reagovať recipročným vyhostením.

Ako je to už zvykom, Zemanove prokremeľské výroky sa dostali rýchlo do pozornosti nejakého kremeľského média. Ešte v ten istý večer ako Zeman na Barrandove spochybňoval činnosť BIS, vydala o jeho nepravdivých vyjadreniach správu kremeľská agentúra RIA Novosti.

Zdroj: RIA Novosti. https://ria.ru/20181207/1547564536.html

Nedávno sa do kremeľskej televízie Rossija 24 dostal aj predseda SNS a slovenského parlamentu Andrej Danko. V utorok 27. novembra vystúpil v rádiu Expres, kde sa venoval konfliktu Ruska s Ukrajinou, svojej rigoróznej práci či migračnému paktu.

Kremeľská televízia na druhý deň zverejnila reportáž, do ktorej vybrali pár Dankových výrokov, v ktorých obhajoval Kremeľ a útočil na Ukrajinu.

Ruskí diváci mohli teda počuť o tom, že „predseda Národnej rady zdôraznil, že Bratislava sa nedá dotlačiť, aby verila pozícii Kyjeva“. V grafike si tiež mohli prečítať o Dankovom odpore k sankciám voči Rusku a o jeho nedôvere k ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi.

Zdroj: Denník N. https://dennikn.sk/1310476/preco-si-ruska-statna-televizia-vsimla-andreja-danka/

Kremeľské média s obľubou využívajú výroky európskych politikov, ktorí sú naklonení kremeľskej politike. Kremeľská propaganda takto ruským divákom ukazuje, že aj v Európe sú politici, ktorí stoja na strane Ruska a zároveň tak poukazuje na nejednotnosť Európskej únie. Kremeľ týmto legitimizuje svoju politiku. Politici ako Zeman a Danko, ale aj Orbán, Le Penová a podobní, tomuto cieľu slúžia.

Danko však v kremeľských médiách ešte nezískal také renomé ako Zeman (niežeby sa predseda SNS nesnažil). Zeman sa totiž v ruských médiách objavuje celkom pravidelne.
Významne sa pripomenul tento rok v máji. V čase vyšetrovania otravy Skripaľovcov, z ktorej sú podozriví Rusi, Zeman podporil ruský naratív o tom, že v Česku sa vyrábal novičok. Česká BIS však toto Zemanovo tvrdenie odmietla.

Zeman má zvláštny vzťah nielen k správam BIS. Pol roka zdržiaval vydanie výročnej správy o extrémizme za rok 2017 kvôli tomu, že spomínala aj politickú stranu SPD Tomia Okamury, s ktorou má Zeman dobré vzťahy. Zeman chcel, aby vety o SPD z dokumentu odstránili. Minulý rok zas Zeman vystúpil na ich sneme a SPD ho podporovala v prezidentských voľbách.

Aj napriek odporu Zemana však nakoniec bezpečnostná rada správu o extrémizme schválila aj so zmienkami o SPD.

Správa síce nedefinuje SPD ako extrémistickú stranu, ale ako stranu, ktorá si vyberá podobné témy ako pravicoví extrémisti a často k nim zastáva podobné postoje.