Zuckerberg v Kongrese vyhlásil, že Facebook vedie s Ruskom „preteky v zbrojení“

Zuckerberg v Kongrese vyhlásil, že Facebook vedie s Ruskom „preteky v zbrojení“

Prezident najväčšej sociálnej siete priznal osobnú vinu za zneužitie osobných dát užívateľov a sľúbil nápravu.

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg prvýkrát svedčil v americkom Kongrese. Pred senátormi musel vysvetľovať kauzu Cambridge Analytica, ktorá odhalila zneužitie osobných dát vyše 87 miliónov užívateľov Facebooku. Zuckerberg musel hovoriť aj o ruskom zasahovaní do volieb.

„Ak Facebook a ostatné online spoločnosti nenapravia alebo nebudú schopné napraviť tieto zásahy do súkromia, tak to urobíme my,“ začal zostra demokratický senátor Bill Nelson.

Zuckerberg sa počas niekoľkohodinovej výpovede pred Kongresom viackrát ospravedlnil a priznal, že je to jeho vina. „Nemali sme dosť široký pohľad na našu zodpovednosť a to bola veľká chyba. A bola to moja chyba, ja sa za to ospravedlňujem. Vytvoril som Facebook, spustil ho a som zodpovedný za to čo sa tu deje,“ vyhlásil.

Počas výsluchu si Zuckerberg vyslúžil od senátorov veľkú kritiku. „Pán Zuckerberg, v mnohých ohľadoch vy osobne, spoločnosť, ktorú ste vytvorili a príbeh, ktorý ste vytvorili, reprezentujete americký sen. Mnoho ľudí je inšpirovaných tým, čo ste dokázali. Zároveň však máte povinnosť zaistiť, aby sa tento sen nestal nočnou morou súkromia,“ povedal republikánsky senátor John Thune.

Vlnu kritiky musel znášať aj pre memorandum viceprezidenta Facebooku Andrewa Boshwortha. Napísal v ňom, že negatívne dôsledky Facebooku, ako sú napríklad šikanovanie či dokonca smrť, sú nešťastné, ale nevyhnutné vedľajšie efekty hlavnej úlohy spoločnosti Facebook, ktorou je spájať svet.

V jednej chvíli zostal po otázke demokrata Richarda J. Durbina pobavený sám Zuckerberg aj väčšina prítomných. Keď sa ho spýtal, či môže povedať názov hotela, v ktorom býval v pondelok, prípadne mená ľudí, s ktorými si za posledný týždeň písal, odpovedal mierne zaskočený Zuckerberg, že nie.

„Vidíte, a o tomto to všetko je. Vaše právo na súkromie,“ dodal senátor.

Cambridge Analytica

Zuckerberg tvrdí, že veľkým problémom bolo fungovanie aplikácie, ktorú si stiahlo 300-tisíc používateľov. Tí súhlasili so zdieľaním niektorých svojich osobných údajov. Aplikácia však dokázala získať dáta nielen od dobrovoľných užívateľov, ale aj od ich priateľov. Vďaka tomu získala osobné údaje ďalších desiatok miliónov ľudí.

Už v roku 2014 sa Facebook pokúsil prvýkrát zasiahnuť proti takémuto zneužívaniu dát. Aplikácie už naďalej nemali prístup k údajom o priateľoch užívateľov, pokiaľ to sami nepovolili.

Zuckerberg v Kongrese predstavil viacero opatrení, ktoré majú zamedziť podobnému zneužívaniu informácií v budúcnosti. Ak napríklad nebudete používať určitú aplikáciu dlhšie ako tri mesiace, dáta poskytnuté vývojárom musia byť vymazané. Takisto bude obmedzený rozsah dát sprístupnených vývojárom. Po novom budú mať prístup len k vášmu menu, profilovej fotke a e-mailu.

V pláne je aj preverenie ďalších aplikácií, ktoré mohli podobne ako Cambridge Analytica ešte pred rokom 2014 získať a zneužívať osobné údaje nič netušiacich ľudí. Ak sa toto podozrenie potvrdí, aplikácie budú zablokované a všetci poškodení ľudia budú upovedomení.

Užívateľom Facebooku sa v ich profile začne zobrazovať zoznam aplikácií, ktorým už zdieľanie dát povolili. Následne budú mať možnosť tieto povolenia zrušiť.

Ruské zasahovanie do volieb

Zuckerberg vypovedal aj o ruskom zasahovaní do amerických prezidentských volieb.

Vyhlásil, že jeho firma je v neustálom boji s ruskými operátormi, ktorí sa snažia sociálnu sieť využiť. „Je to ako preteky v zbrojení. Oni sa budú neustále zlepšovať,“ dodal.

„Niet pochýb o tom, že sme mali ruské zasahovanie do volieb zachytiť skôr. Teraz tvrdo pracujeme na tom, aby sme mali istotu, že sa to už nezopakuje,“ povedal Zuckerberg.

Facebook sa s týmto problémom pokúša bojovať už dlhšie. Pred francúzskymi prezidentskými voľbami sa mu napríklad podarilo odhaliť a odstaviť až 30-tisíc falošných účtov.

Len minulý týždeň sa Facebooku podarilo zrušiť ďalších 270 stránok a účtov riadených notoricky známou petrohradskou Internetovou výskumnou agentúrou (IRA). V minuloročných voľbách do Senátu v štáte Alabama zas pomocou nových nástrojov s umelou inteligenciou dokázali odhaliť a vymazať macedónske falošné účty, ktoré sa pokúšali sa šíriť falošné správy.

Značné investície budú vo Facebooku smerovať aj do bezpečnosti. Koncom tohto roka, má na bezpečnosti pracovať 20-tisíc pracovníkov, kým dnes ich je len 15-tisíc.

Zmenou prejdú aj reklamy. Odteraz každý inzerent, ktorý bude chcieť zverejňovať politické reklamy, bude potrebovať povolenie. Na jeho získanie bude nevyhnutné odhalenie polohy a identity inzerentov.

Aj od ľudí, ktorí spravujú veľké stránky, sa bude vyžadovať verifikácia. Zamedzí sa tým spravovaniu stránok falošnými účtami, a teda aj možnému šíreniu dezinformácií.

Na uskutočnenie všetkých týchto opatrení bude nutné prijať nových zamestnancov. Facebook ich chce prijať ešte pred americkými, mexickými, brazílskymi, indickými a pakistanskými voľbami v roku 2018.