Dáiš mení taktiku, na teroristické útoky chce využívať deti

Dáiš mení taktiku, na teroristické útoky chce využívať deti

Islamský štát sa snaží o zverbovanie novej generácie bojovníkov. Pomocou propagandy s násilným obsahom sa snaží nabádať deti k teroristickým útokom proti Západu alebo k priamej účasti v bojoch na Blízkom východe.

V snahe udržať si svoje pozície v Sýrii a Iraku využíva Dáiš čoraz viac detských bojovníkov. Podľa zdrojov z armády sa islamisti snažia zmanipulovať mladých ľudí na Západe, aby buď spáchali útoky priamo v Európe, alebo aby podnikli cestu na Blízky východ a zúčastnili sa bojov. Hlavným nástrojom na šírenie džihádistickej propagandy je internet.

V oblastiach v Sýrii a Iraku, ktoré má ISIS pod kontrolou, zriadil niekoľko centier, kde môžu deti čítať propagandistický online časopis Rumiya a navštevovať webové stránky, ktoré majú učiť deti po arabsky. Na týchto stránkach sa však objavujú najmä zbrane a pri nich pamiatky v Európe a Amerike.

S podobným zámerom vznikla aj aplikácia, ktorej oficiálnym účelom je učiť deti po arabsky, no v skutočnosti slúži na vštepovanie nebezpečnej ideológie. Slová, ktoré sa v nej deti učia, súvisia s násilím a extrémizmom. Deti sú dokonca odmeňované, keď vyhlásia, že sú pripravené spáchať útoky na miestach, ako sú napríklad Big Ben, socha Slobody, Eiffelova veža a podobne.

Dôkazom účinnosti propagandy je prudký nárast počtu detských bojovníkov na frontových líniách v Iraku a Sýrii, ale aj tých v Európe. Podľa odhadov ich pri obrane miest Mosul a Rakka zahynulo tristo.

Britská vláda tvrdi, že za posledných dvanásť mesiacov nedovolila opustiť krajinu päťdesiatim mladým ľuďom, ktorí sa chystali odcestovať do Sýrie, čo je v porovnaní s minulým rokom viac ako dvojnásobok.

V Belgicku zadržali dvanásť podozrivých tínedžerov, korí plánovali útok na vianočné trhy. V nemeckom meste Ludwigshafen zas chcel na vianočných trhoch odpáliť bombu len dvanásťročný chlapec.