Dezinfoweby informovali o nórskych protestoch proti cvičeniu NATO, pomohli si dva roky starou fotkou z Poľska

Dezinfoweby informovali o nórskych protestoch proti cvičeniu NATO, pomohli si dva roky starou fotkou z Poľska

Nóri vyšli do ulíc niekoľkých miest, aby protestovali proti cvičeniu NATO, hlásalo v uplynulých dňoch niekoľko ruských a gruzínskych portálov. V článkoch použili fotografiu, ktorá zobrazovala dvojicu ľudí s transparentom s nápisom Nobody Asked Thou Occupation. V slovenčine sa heslo dá preložiť ako: „Nikto vás o okupáciu nežiadal“.

Pri bližšom pohľade na fotografiu však vidieť reklamu, ktorá okoloidúcich láka na 50-percentnú zľavu na „złoto, srebro, brylanty. Je teda zrejmé, že ide o poľštinu. Potvrdil to aj Google vyhľadávač obrázkov, ktorý fotku umiestnil do Poľska. Upozornil na to portál euvsdisinfo.eu. Navyše, pochádza z roku 2016.

Ide o klasický nástroj kremeľskej propagandy, ktorá vzbudzuje dojem, že v členských štátoch NATO sa dvíha odpor obyvateľstva proti členstvu v Severoatlantickej aliancii.

Transparent, ktorý drží dvojica na fotke, obsahuje kľúčové slovo „okupácia“. Prokremeľské weby často používajú práve tento naratív. Vopred naplánované a dohodnuté cvičenia medzinárodných síl, prechody spojeneckých armád cez územie členských krajín či ubytovanie vojakov v kasárňach často opisujú ako vojenské obsadenie a spojeneckých vojakov označujú ako okupantov.

Napokon, proruská propaganda podobne informuje aj o prechodoch spojeneckých vojakov cez Slovensko. Aj keď ministerstvo obrany s predstihom informuje o presunoch spojeneckých armád, dezinfoweby z tejto udalosti robia pred verejnosťou utajenú udalosť, ktorú odhalili ich redaktori či obyvatelia.

O podobný počin sa kremeľská propaganda pokúsila aj v Nórsku. V tejto škandinávskej krajine sa uskutočnilo cvičenie NATO s kódovým označením Trident Juncture. Boli to najväčšie manévre NATO od konca studenej vojny, ktorých sa zúčastnili vojaci všetkých členských štátov NATO vrátane slovenských.

Proruská propaganda sa na podobné cvičenie pozerá ako na ohrozenie ruských štátnych záujmov a bezpečnosti. Že o nich informuje fotkami starými fotkami z úplne inej krajiny jej až tak neprekáža.