Ešte kým katedrála Notre-Dame horela, dezinformátori spustili vlnu konšpirácií

Ešte kým katedrála Notre-Dame horela, dezinformátori spustili vlnu konšpirácií

Rozsiahly požiar poškodil v pondelok ikonickú katedrálu Notre-Dame de Paris.

Zhoreli približne dve tretiny strechy, požiar nevydržala ani štíhla veža, ktorá sa zrútila. Úrady informovali, že požiar pravdepodobne vznikol náhodou v dôsledku rekonštrukčných prác.

Kombinácia veľkého požiaru v jednej z najznámejších katolíckych sakrálnych stavieb a blížiacej sa Veľkej noci však vypustila hneď niekoľko konšpiračných teórií, ktoré tú oficiálnu spochybňujú. Portál BuzzFeedNews.com priniesol niekoľko z nich:

  1. V Paríži útočia teroristi

Falošný účet CNN Politics 2020 na Twitteri tvrdil, že CNN má overenú správu, podľa ktorej je za požiarom teroristický motív. Twitter falošný účet odstránil po dvoch hodinách. Pre zaujímavosť, účet vznikol tento mesiac, mal sedem sledovateľov a používal oficiálne logo americkej televízie.

  1. Moslimovia sa radujú

Sociálnymi sieťami sa šírilo niekoľko videí a obrázkov s reakciami na naživo streamované videá. Vysmiateho smajlíka k správam o požiari „dávali“ prevažne ľudia s arabsky znejúcimi menami, prípadne boli napísané v arabčine.

Je však náročné určiť, či ide o reálne profily a keby aj za výsmešnými reakciami stáli reálni ľudia, svedčí to v prvom rade o ich inteligencii a nevypovedá to nič o celej skupine ľudí.

  1. Požiar založili úmyselne

Americký portál InfoWars informoval, že požiar v katedrále bol založený úmyselne, pričom sa odvolával na „pracovníka“. Neponúkli však jeho meno a jeho tvrdenia sú v rozpore s výsledkami doterajšieho vyšetrovania.

  1. Video s výkrikom Allah akbar

Sociálnymi sieťami sa šírilo video so zábermi na horiaci Notre-Dame s výkrikmi Allah akbar. Ide o v moslimskom svete zaužívané slovné spojenie, ktoré znamená „Boh je veľký,“ no často ho používajú aj útočiaci teroristi. Preto je často neprávom spájané s radikálnym islamom. Z nekvalitného videa je zrejmé, že pokrik bol pridaný do už existujúceho záznamu (link tu: https://www.youtube.com/watch?v=1_peOH2aqts)

5. Požiar založila zaľúbená moslimka

Portál JidahWatch.org uverejnil v pondelok o 19:00 – teda v čase, keď sa začali objavovať prvé informácie o požiari – článok s titulkom Francúzsko: Moslimské dievča pri hľadaní lásky plánovalo vyhodiť do vzduchu auto plné nádob s plynom neďaleko katedrály Notre-Dame.

Text sa odvolával na článok renomovanej agentúry AFP z roku 2016. Pred článok bolo doplnené „vysvetlenie“, že táto správa nesúvisí s požiarom katedrály a jej zverejnenie bolo naplánované dopredu. Ťažko však uveriť, že išlo o náhodné uverejnenie článku, čoho dôkazom môžu byť aj reakcie fanúšikov, ktorí informujú o aktuálnom požiari a pýtajú sa, kedy sa ľuďom otvoria oči.