Facebooku hrozia v Nemecku za nepravdivé príspevky vysoké pokuty

Facebooku hrozia v Nemecku za nepravdivé príspevky vysoké pokuty

S blížiacimi sa parlamentnými voľbami v Nemecku rastú obavy z toho, že dezinformačné správy ovplyvnia výsledky hlasovania.

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg odmieta, že by jeho sociálna sieť prispela k oplyvňovaniu voličov počas amerických prezidentských volieb.

Terčom kritiky sa stal po tom, ako sa Facebookom šírilo množstvo príspevkov so zavádzajúcimi a nepravdivými informáciami. Zuckerbeg oponuje, že takéto príspevky tvorili menej než jedno percento celého obsahu. Napriek tomu najznámejšia sociálna sieť v posledných dňoch zavádza rôzne algoritmy, ktoré ho majú “vyčistiť” od klamlivých správ. S rovnakým cieľom robí prieskumy medzi svojimi užívateľmi.

Nemeckej vláde to však nestačí. Pracuje na návrhu pravidiel, ktorých cieľom je ešte pritvrdiť v boji proti dezinformáciám. V prípade ich schválenia Facebook môže čeliť pokutám až do výšky 500-tisíc eur za každý nepravdivý príspevok, ktorý nedokáže počas 24 hodín stiahnuť zo svojej siete.

Predkladateľom zákona je sociálnedemokratický vládny poslanec Thomas Oppermann. Tvrdí, že sa nepodarilo “vybudovať” medzi vládou a Facebookom mosty. Svoj návrh obhajuje aj tým, že Facebook nevyužil príležitosť kontrolovať obsah svojej siete, a preto treba nájsť iné riešenie.

Opperman chce, aby ľudia, ktorých poškodili nepravdivé príspevky, mali nárok na odškodnenie. Jeho výšku však nespresnil. Nechce však, aby sa inštitúcia zodpovedná za riešenie sťažností stala “názorovou” políciou.

O vysokých pokutách hovorí aj Volker Kauder z CDU Angely Merkelovej. Avizuje, že vládna koalícia príjme konkrétne opatrenia už do konca roka.