Fico má nového spojenca – dezinformačnú scénu

Fico má nového spojenca – dezinformačnú scénu

Predseda Smeru dal rozhovor časopisu Extraplus, s ktorým si začal veľmi dobre rozumieť.

Bývalý premiér Robert Fico si čoraz viac začína rozumieť s alternatívnymi, protisystémovými, deziformačnými médiami. Presne tie isté médiá, ktoré ho pred niekoľkými mesiacmi nemohli ani vystáť a písali o ňom len negatívne, sa začínajú ukazovať ako jeho najsilnejší spojenci.

Zmena sa začala, keď ešte ako premiér vyhlásil, že slovenské protesty po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú organizované zo zahraničia a že je do nich zapletený George Soros. Týmto “geniálnym“ ťahom mnohým alternatívnym médiám vyčaril úsmev na perách, pretože povedal to, čo ony hlásajú už dlho. Od tejto chvíle začali pribúdať články, ktoré nekritizujú Smer a jeho nominantov za najrôznejšie kauzy, ale naopak spochybňujú akékoľvek informácie o problémoch tejto politickej strany.

Robert Fico odmieta niektorým médiám odpovedať na otázky, do politických debát chodí zásadne sám, ale ponúkol rozhovor mesačníku Extraplus. Povedal v ňom, že by bol rád, keby bolo takých médií viac a mesačníku zaželal veľa šťastia a čo najviac čitateľov. Čo nám teda bývalý premiér odporúča sledovať a čítať?

Extraplus vychádza už od roku 2000. V roku 2004 pribudla k tlačenej forme aj internetová verzia. Dlhých 14 rokov bol šéfredaktorom Pavel Kapusta. Ide o bývalého mečiarovského propagandistu, ktorý sa zviditeľnil v STV, keď ju riadil Igor Kubiš. Dnes je šéfredaktorom portálu napalete.sk a zároveň asistentom poslanca vládnej SNS Stanislava Kmeca. Za rovnakú stranu v minulosti kandidoval on sám. Extraplus v minulosti jednoznačne písal v prospech SNS.

Funkciu po Kapustovi prebrala jeho bývalá kolegyňa z STV Lenka Eremiášová, ktorá odišla z verejnoprávnej televízie približne v rovnakom čase ako on. V roku 2012 sa ocitla na kandidátke KSS.

Špecializovaný portál medialne.etrend.sk Extraplus charakterizoval ako médium s vyhranenými, nacionalistickými postojmi a zároveň neskrývanou podporou vládnej strany Smer-SD.

Ako bývalí zamestnanci STV počas mečiarovskej éry nedajú na svojho mecenáša ani po toľkých rokoch dopustiť. V častých rozhovoroch s Vladimírom Mečiarom (podobne ako pri rozhovore s Robertom Ficom) necítiť žiadnu snahu o konfrontovanie ho s inou než jeho “realitou“. Do tejto skladačky krásne zapadajú články o zlých Čechoch počas spoločného štátu či “protiústavné“ zrušenie mečiarovských amnestií.

Masačník uverejňuje rozhovory aj s ľuďmi blízkymi alternatívnej scéne či mečiarovskej garnitúre ako napríklad s Jozefom Banášom, Milanom Uhríkom, Jánom Cuperom, Marianom Kotlebom, Jozefom Prokešom, Milošom Jakešom…    

Ďalšou kategóriou sú ľudia, ktorým v mesačníku vychádzajú články alebo sú oslovovaní na komentovanie aktuálnych udalostí. Zaujímavý je napríklad Rafael Rafaj, bývalý poslanec NR SR za SNS, momentálne predseda Inštitútu národnej politiky. Zviditeľnil sa unikátnou kolážou, ktorá “vysvetľuje“ napojenie mimovládok na Georga Sorosa. Presne v tomto duchu sa nesú aj jeho články o americkom financovaní slovenských NGO, zlom treťom sektore, zlej pionierke globalizmu Kataríne Cséfalvayovej atď.

Ďalšími oslovovanými sú Štefan Harabin, Ľuboš Blaha, Jozef Hrdlička

Obľúbenou témou, na ktorej sa Extraplus zhodne aj s Robertom Ficom, je kritika bývalých vlád, ktorých súčasťou nebol Smer. Častým terčom kritiky sú kabinety Mikuláša Dzurindu. Dôvodom je privatizácia či povolenie preletov stíhačkám NATO. Kritike sa nevyhla ani Iveta Radičová.

Samozrejme, nechýbajú články kritizujúce Európsku úniu, NATO a kapitalizmus. Brusel nás podľa nich chce len využívať a diktovať. Únia je sa zároveň čo nevidieť rozpadne. Na zánik je odsúdené aj NATO. Portálu prekáža vyslanie našich vojakov do Pobaltia alebo prítomnosť štyroch amerických vojenských expertov na našom území. No a kapitalizmus? Ten je ako inak v krachu a kríze.

Tak čo nám to teda Fico odporúča? Noviny, ktoré sú jednoznačne proti oficiálnej zahraničnopolitickej orientácii Slovenska a politického systému, ktorých hlavným predstaviteľom bol predseda Smeru celé desaťročie. Možno on sám nemá prehľad, o čom ním vychvaľované médiá píšu, aké názory prezentujú. Podstatné je, že nekritizujú stranu Smer a nepodporujú opozíciu. Ako to už býva, nepriateľ tvojho nepriateľa je tvoj priateľ. Na alternatívnych médiách je preto všetko v poriadku.