Ministerstvo zahraničia predvolalo ruského diplomata za šírenie dezinformácií. Status na Facebooku však neskôr stiahlo

Ministerstvo zahraničia predvolalo ruského diplomata za šírenie dezinformácií. Status na Facebooku však neskôr stiahlo

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky si 16. augusta predvolalo predstaviteľa ruskej ambasády. Dôvodom boli vyhlásenia ruského vojenského pridelenca na Facebooku. Rezort to oznámil na svojom oficiálnom webe a aj na oficiálnom facebookovom účte. Príspevok na Facebooku však už nie je dostupný.

Ruský pridelenec obrany zdieľal dezinformáciu z prokremeľského webu Hlavné správy, ktorá sa venovala správe vysokého komisára OSN pre ľudské práva o bojoch na východe Ukrajiny ešte z roku 2014. 

Článok tendenčne vynechal pasáže zo správy OSN, ktoré sa zmieňujú o účasti ruských občanov v bojoch na Donbase, hovorí o porušovaní ľudských práv výhradne zo strany ukrajinskej armády a dobrovoľníckych zborov.

Rezort diplomacie vyjadril nad takýmto konaním znepokojenie a dodáva, že podobné praktiky sú v rozpore so záujmom rozvíjať dobré vzťahy medzi oboma krajinami.

Slovenskú diplomaciu zároveň rozhorčili pasáže, ktoré obviňujú vrcholných slovenských politikov z klamstva. Ruský pridelenec totiž citoval časti z článku Hlavných správ a na facebookovom účte napísal, že „správa OSN vrhá určite negatívne svetlo aj na tých slovenských politikov, ktorí sa od roku 2014 na rozkaz Američanov bratríčkovali s Porošenkom, klamali o ruskej účasti v konflikte na východe Ukrajine a glorifikovali členov ukrajinských trestných bataliónov“.

Keby mal niekto pochybnosti, o koho ide, na hlavnej fotke článku je prezident Andrej Kiska s ukrajinským kolegom Petrom Porošenkom. Obaja sa sú častým terčom ruskej dezinformačnej kampane pre ich prozápadný postoj a pozitívne vnímanie európskej integrácie a NATO.

Správa OSN píše o neľudskom zaobchádzaní s civilným obyvateľstvom, jeho zadržiavaní a mučení. Uvádza sa v nej, že všetky strany konfliktu sa dopúšťali vážnych porušení ľudských práv a že bezpečnostná situácia na Donbase sa zhoršila, keď tam začali prúdiť zahraniční bojovníci vrátane ruských, ktorí cez spoločnú hranicu priviezli aj ťažké zbrane.

Článok Hlavných správ akúkoľvek kritiku ruskej strany opomína.