Na Čaputovú útočia sexizmom aj Sorosom

Na Čaputovú útočia sexizmom aj Sorosom

Konšpirácie a verbálne útoky na Zuzanu Čaputovú prinášajú politici aj sociálne siete.

Najvyššie preferencie medzi kandidátmi na prezidenta má advokátka, občianska aktivistka a podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová. Útoky proti nej sa zintenzívnili od chvíle, keď sa v jej prospech vzdal Robert Mistrík.

Ich najmiernejšou podobou je spochybňovanie jej spôsobilosti na takúto funkciu.

Najmiernejšie sa v tomto duchu v TA3 vyjadril premiér Peter Pellegrini: „Pri voľbe sa zamyslime, či chceme niekomu umožniť, aby sa päť rokov učil, ako byť prezident. Už sme poslali do paláca niekoho, kto nemal skúsenosť s politikou.“ Pellegrini útočil na nedostatočné Čaputovej skúsenosti a dodal, že možno je niekto „sympatický, vie rozprávať a mal malú skúsenosť v občianskej aktivite“, ale „náš kandidát môže v prvý deň letieť špeciálom na samit“.

Predseda vlády síce jednoznačne podporil kandidáta vlastnej strany, ale neprekročil hranice slušnosti.

Výrazne ďalej zašiel predseda Smeru-SD Robert Fico. Čaputovú nazval „len nejakou pani, čo sa starala o skládku“. Fico tiež tvrdí, že kandidát Smeru je jednoznačne najlepším, čo sa profesionality a hodnôt týka. „Je to diplomat svetového rangu, podpredseda Európskej komisie, zodpovedá za najdôležitejšiu oblasť, a to je energetika. Ovláda niekoľko jazykov, nemá za sebou žiaden škandál,“ povedal o Marošovi Šefčovičovi.

Na druhej strane Čaputová podľa neho podporuje “homosexuálne šialenstvá”, kým Šefčovič je orientovaný „normálne, ako sa sluší na slovenského politika“.

Richard Raši (Smer-SD) v nedeľu v relácií televízie Markíza Zuzanu Čaputovú prirovnal k prázdnemu papieru. Podľa jeho slov sú jej reakcie nepredvídateľné a je pre neho veľkou neznámou.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) ju vo svojom facebookovom videu označil za “neznámu dievčinu”, z ktorej médiá vedia urobiť prezidentku.

Ku konšpirovaniu skĺzol poslanec Anton Hrnko (SNS). Myslí si, že Čaputová je produktom firmy ESET: „Oni nám ho vybrali a z neznámej dievčiny za tri týždne vyrobili produkt, ktorý už chcú len potvrdiť v akte, ktorý eufemisticky nazývajú voľby.“

Ľuboš Blaha (Smer-SD) zas Čaputovú označil za “babu, ktorej jediný štátnický výkon predstavuje nejaké lokálne smetisko. Chcú ukradnúť Slovensko prostredníctvom tety Zuzky z Pezinka”.

Okrem slovných útokov politikov sa internetom šíria aj rôzne konšpirácie o jej otcovi a priateľovi.

O otcovi Zuzany Čaputovej Štefanovi Strapákovi informovala facebooková stránka IdemVolit.sk, ktorá tvrdí, že Strapák má vyvolený pôvod, hrdo sa hlási k Izraelu a že podnikal s milionármi z Eurovea alebo Tesla. Ďalej stránka tvrdí, že v kauze pezinskej skládky Čaputovú využil práve jej otec, ktorý pôsobil vo firme s odpadom Petmas-Gerber, odkiaľ ho vyhodili a z pomsty poslal svoju dcéru Zuzanu bojovať proti skládke. Samozrejme, objavilo sa aj spájanie s Georgeom Sorosom, ktorý je dnes na Slovensku odpoveďou na všetko.

Čaputová tvrdí, že jej otec bol členom dozornej rady v spoločnosti, ktorú viedol jeho známy. Bolo to ešte v rokoch 2000 a 2001. Spoločnosť však skládku neprevádzkovala, zameriavala sa len na zvážanie odpadu. Čaputová vyhlásila, že sa o tom dozvedela dlho po tom, ako sa v kauze začala angažovať. Tvrdí tiež, že keď kauza prebiehala, jej otec už roky nemal s firmou na zvážanie odpadu nič spoločné.

Priateľa Zuzany Čaputovej Petra Konečného, hudobníka, fotografa a textára, si druhá facebooková stránka pomýlila s iným Petrom Konečným, slovenským filmovým kritikom, ktorého označila za “slniečkara”.

Čaputová so svojím partnerom na verejnosti nevystupuje. Preto sa stretávala s názormi, že žena bez partnera, akoby mala menšiu hodnotu.