Polícia maže komentáre bez zrejmých príčin

Polícia maže komentáre bez zrejmých príčin

Slovenská polícia maže komentáre a blokuje ľudí na sociálnych sieťach bez dostatočného zdôvodnenia. Tvrdí, že sa iba snaží ochrániť verejnosť pred manipuláciou. 

Polícia už dlhšie čelí kritike, že na sociálnych sieťach blokuje reakcie ľudí, ktorí neporušili pravidlá slušnej konverzácie. Jedna z prispievateliek na blogu Denníka N napríklad opísala svoju skúsenosť, keď jej komentár, v ktorom označila príspevok policajných zložiek za sexistický, administrátori policajnej facebookovej stránky zmazali a zároveň jej zablokovali prístup na profil polície. 

Minulý týždeň za podobných okolností zablokovali web Refresher, ktorý sledujú najmä mladí ľudia, či komentár novinárky televízie Markíza. Podľa Denníka N polícia maže približne každý dvadsiaty komentár na sociálnych sieťach.

Polícia na kritiku reagovala tým, že žijeme v nebezpečnej dobe, keď sú ľudia manipulovaní pomocou sociálnych sietí, proti čomu treba bojovať. Web Rehresher bol podľa oficiálneho stanoviska zablokovaný pre jeho údajnú príliš veľkú kritickosť voči polícii, čím vraj môže negatívne vplývať na potenciálnych kandidátov na vstup do Policajného zboru. 

Polícia zároveň uviedla, že spätné odblokovanie ľudí, ktorí boli zablokovaní bez zjavného dôvodu, zvažovala, ale nevie ich oddeliť od účtov, z ktorých prichádzali neustále vulgárne reakcie. Jedinou možnosťou na odblokovanie je preto priame kontaktovanie polície so žiadosťou o opätovné umožnenie prístupu na jej účet.