Zeman v poslednej debate zavádzal podstatne viac ako jeho vyzývateľ Drahoš

Zeman v poslednej debate zavádzal podstatne viac ako jeho vyzývateľ Drahoš

Portál Demagog.cz overil pravdivosť vyjadrení kandidátov na českého prezidenta v ich poslednej predvolebnej diskusii. Z analýzy vyplynulo, že omnoho viac nepravdivých výrokov ako Jiří Drahoš mal súčasný prezident Miloš Zeman.

Dôležitú debatu pred druhým kolom volieb vysielala Česká televízia. Súboj sa podľa väčšiny analytikov skončil remízou. Všeobecne sa však za jeho víťazku považuje najmä moderátorka ČT Světlana Witowská.

Demagog.cz u Miloša Zemana analyzoval 52 faktických výrokov. 25 z nich vyhodnotil ako pravdivých, 14 nepravdivých, päť zavádzajúcich a osem neoveriteľných. Znamená to, že viac ako polovica Zemanových výrokov je buď fakticky nepresná, alebo pochybná.

Jiří Drahoš dopadol výrazne lepšie. V diskusii mal 38 faktických tvrdení. Analytici 30 z nich vyhodnotili ako pravdivých. Tri boli nepravdivé, žiadne zavádzajúce a päť neoveriteľných. Pri porovnaní s jeho súperom ide o výrazne lepší výsledok. Po percentuálnom prepočte nepravdivých a pochybných výrokov ku celkovému počtu, to vychádza na 21 percent.

Najviac lží a poloprávd zaznelo najmä počas diskusie o údajnej ponuke Zemanovej vlády kosovským moslimom na udelenie azylu v roku 1999, tvítoch prezidentovho hovorcu a vnutroštátnej legislatíve.

Jiří Drahoš v debate opakovane hovoril o konkrétnom počte potenciálnych azylantov. V skutočnosti však vtedajší minister zahraničných vecí Jan Kavan uvádzal číslo 5-tisíc iba ako hornú hranicu.

Pri rovnakej téme zavádzal aj Miloš Zeman. Na otázku, či v čase, keď bol premiérom vláda rokovala o poskytnutí dočasného azylu kosovským občanom, odpovedal negatívne. Uznesenie vlády z roku 1999 však dokazuje presný opak.

Reč prišla aj na to, či prezident Miloš Zeman niekedy udelil milosť, na čo promptne reagoval, že k tomu nikdy nedošlo. V septembri 2016 však rozhodol o zastavení trestného stíhania, ktoré vtedy odôvodnil neschopnosťou pochopenia trestného konania obvineným z dôvodu poškodenia mozgu po mozgovej príhode a duševnej poruchy.

Kompletnú analýzu poslednej prezidentskej debaty si môžete prečítať priamo na stránke demagog.cz.