Ako vidia ruské médiá prvé dni Donalda Trumpa vo funkcii

Ako vidia ruské médiá prvé dni Donalda Trumpa vo funkcii

“Trump je obľúbencom Ruska.” Takéto tvrdenia sa stali natoľko bežnými, že im počas talk show v štátnej televízii Rossija-1 venoval pozornosť aj hovorca prezidenta Putina Dmitrij Peskov. Zdalo sa, že rád diskutuje o tom, či je Trump takpovediac “ich človekom”, aj napriek tomu, že počas vysielania tvrdil, že “nie je to náš človek. Je to človek Ameriky – prezident Spojených štátov amerických”.

Správy Russia Today (RT) a Sputnik, čo sú oficiálne štátne médiá určené pre zahraničných divákov a čitateľov, naznačujú, že v poslednom čase je postoj prokremeľských médií k prezidentovi Trumpovi nejasný. Po prevažne pozitívnych správach o jeho inaugurácii nastupuje mierna skepsa. Analýza minulotýždňového spravodajstva ukazuje, že pochybnosti o Trumpovi sú teraz omnoho častejšie ako pred voľbami (tu si môžete prečítať analýzu príspevkov Sputnika o americkej volebnej kampani).

Minulú sobotu publikovali Russia Today (RT) článok s názvom ´Petícia za zverejnenie daňových priznaní Donalda Trumpa má vyše 100 000 podpisov´. RT svojim čitateľom pripomenuli, že “nový prezident sa vyhol tradícii tým, že počas volieb odmietol zverejniť svoje daňové priznania”.

Sputnik uverejnil článok ´Amerika Inc.: Ako Trumpov nový kabinet zmení USA na “veľkú korporáciu”´ s jasným cieľom zapáčiť sa ľavicovým kritikom Trumpa. Sputnik sa venoval aj plánom ďalších protitrumpovských protestov, čo sa zhoduje s tendenciou Sputnika žiť z katastrofických scenárov rôzneho druhu. Sputnik dokonca spustil podcast Ako Trump využíva fašizmus. Hoci nie je veľmi populárny, obvinenia z fašizmu by sa mali brať vážne: v prokremeľskej dezinformačnej kampani totiž majú veľmi negatívnu konotáciu a často sa používajú proti štátom a politikom, ktorí nesúhlasia s ruskou politikou.

Jedna vec je jasná: prokremeľské médiá si uvedomili dôležitosť uverejňovnia správ, ktoré informujú a zároveň vyvolávajú emócie. Téme sa v komentári pre The New York Review of Books venuje aj uznávaná rusko-americká autorka Putinovho životopisu Masha Gessen.

Článok je voľným prekladom originálneho článku President Trump’s first days in the Russian media, ktorý na svojom webovom portále uverejnila európska úderná jednotka na boj s ruskou propagandou East StratCom Task Force.