Nebezpeční migranti útočia! – Facebookom sa šíri ďalšia dezinformácia

Nebezpeční migranti útočia! – Facebookom sa šíri ďalšia dezinformácia

Internetom sa šíri záznam o údajnom útoku moslimských migrantov. V skutočnosti je na ňom vybavovanie si účtov medzi kriminálnikmi.

Nedávno sa na facebookovej stránke Never Again Canada objavil záznam z bezpečnostnej kamery, na ktorom skupina útočníkov napadla mladé dievča. Video bolo na stránke opísané slovami „Skupina islamských migrantov sa snaží niekde v Európe znásilniť dievča“.

V skutočnosti sa však stalo čosi celkom iné. Zábery zachytávajú incident z jari minulého roku. Zachytila ich bezpečnostná kamera pražskej polície a nie je na nich útok moslimských migrantov, ako tvrdí kanadská stránka. Páchateľmi útoku boli českí občania a podľa Davida Chovanca z Ministerstva vnútra Českej republiky išlo o vybavovanie si účtov medzi skupinami zapletenými do obchodu s drogami.  

Zdroj tejto dezinformácie nie je známy. Zatiaľ nič nenasvedčuje, že by bola dielom proruských trollov. Stránka Never Again Canada, ktorá príspevok šírila, je proizraelská a má silný sklon k islamofóbii.

Prípadom sa už zaoberá české Centrum boja proti terorizmu a hybridným hrozbám. Ide o špecializovaný útvar pôsobiaci pod ministerstvom vnútra, ktorý začal pracovať v januári 2017. Jeho experti majú okrem iného na starosti aj boj proti dezinformáciám a propagande šírenej najmä na internete.

Aj tento prípad pripomína, aké jednoduché je šíriť rôzne nepravdivé informácie. Falošná správa mala upozorniť na nebezpečné správanie migrantov a prezentovať ich ako bezpečnostnú hrozbu pre Európu, hoci realita bola úplne iná.