Českom sa šíri deepfake so Zemanom

Českom sa šíri deepfake so Zemanom

Českou republikou sa počas týždňa šírilo falošné video s prezidentom Milošom Zemanom, ako počas svojej zahraničnej návštevy v Číne pomáha tamojšej starenke. Český Deník N zistil, že ide o výmysel.

Video zachytáva Miloša Zemana, ako po vystúpení z auta daroval svoju vlastnú barlu spolu s krabicou s neznámym obsahom miestnej žobráčke. Môžete si ho pozrieť tu.

Zdroj videa sa označoval za zástupcu Hong Kong Free Press. Jeho šéfredaktor však českým novinám potvrdil, že ide o falošný záznam. Zemanov hovorca Jiří Ovčáček nahrávku označil za ukážkový príklad hybridnej vojny pomocou fake news.

Deepfakes sú považované za nový a sofistikovanejší nástroj dezinformátorov. Ide o fotografie či videá, v ktorých je nahradená tvár osoby technicky veľmi pokročilým spôsobom. Často je takmer nemožné túto zmenu spozorovať.

Jakub Kalenský z organizácie Atlantic Council, ktorá v Česku monitoruje šírenie dezinformácií, vysvetlil, že kým nepravdivé správy či upravené fotky sa v predvolebných kampaniach využívajú často, videá zatiaľ nie sú rozšírené. Ich vytvorenie je totiž omnoho náročnejšie a drahšie. V poslednom čase sa však práve falošné videá považujú za veľkú hrozbu budúcnosti. Dôvodom je ich presvedčivosť.

V tejto chvíli nie je jasné, kto falošné video so Zemanom a prečo vzniklo.