Disinformation Digest: Pedofília legálna v Európe?

Disinformation Digest: Pedofília legálna v Európe?

Portál Antipropaganda.sk prináša preklad článkov z najnovšieho čísla Disinformation Digest, ktorý vydáva európska úderná jednotka na boj s ruskou propagandou East StratCom Task Force. Skupina na týždennej báze analyzuje ako pro-kremeľské média vidia svet a čo hovoria nezávislé ruské hlasy. Sleduje trendy na ruských sociálnych médiách, čo umožňuje zasadiť ruské naratívy do širšieho kontextu.

Nové projekty bojujúce proti zavádzajúcim správam

V poslednom období prekvitajú iniciatívy, ktoré bojujú proti falošným správam v online priestore. Dnes predstavujeme 3 nové projekty z Francúzska, z regiónu Východného partnerstva a zo Spojeného kráľovstva.

Francúzske noviny Le Monde zriadili jednotku s názvom Les Décodeurs, ktorej úlohou je overovanie faktov, píše Digiday UK. Aj keď je overovanie faktov nevyhnutným krokom v každej profesionálnej redakcii, s terajším dosahom falošných správ je potrebné zvýšiť úsilie o zastavenie šírenia hoaxov, vysvetľuje Samuel Laurent, líder Les Décodeurs. Le Monde tiež plánuje vytvoriť databázu odhalených hoaxov, ktorá by umožnila čitateľom dostať sa k informáciám o falošných aj overených stránkach, aby sa im správy z falošných stránok eventuálne dostali do povedomia ako pochybné. V januári 2017 bude zahájená prvá fáza projektu, ktorej cieľom je plnohodnotne spustiť túto platformu a spraviť z nej medzinárodnú databázu do konca ďalšieho roka.

les-decodeurs

V NiemanLab sa môžete dočítať, že agentúra Reuters vyvinula nástroj na overenie pravdivosti aktualít na sociálnej sieti Twitter. Reuters údajne navrhla algoritmus tak, aby ohodnotil vierohodnosť tweetov na základe 40 faktorov, napríklad či správa pochádza z overeného účtu, koľko ľudí sleduje daný účet, či tento tweet obsahuje obrázky a odkazy na internetové stránky, a v niektorých prípadoch sa zameriava aj na štruktúru samotných tweetov. Po zohľadnení všetkých faktorov každý tweet získa určité skóre. Tie správy, ktoré získajú skóre vyššie ako je minimálna hranica, môže potom Reuters s čistým svedomím retweetovať alebo o nich napísať. Najlepšie tento nástroj funguje keď o udalosti tweetuje veľa ľudí naraz, čo umožňuje Reuters rýchlo publikovať aktuálne správy, ale taktiež je tento algoritmus nápomocný v kritických a núdzových situáciách, keď je potrebné verejnosti poskytnúť overené informácie čo najskôr.

Tento týždeň sa k nováčikom odhaľujúcim pro-kremeľské dezinformácie pridal ešte jeden projekt. Polygraph.info je detektor lží ruskej vlády a médií verných Kremľu. Príspevky tejto stránky môžete sledovať aj cez Facebook alebo Twitter.

Polygraph.info je iniciatíva novinárov pracujúcich pre Radio Free Europe/Radio Liberty a Voice of America v anglickom jazyku. Jej ekvivalent v ruskom jazyku „Smotri v oba“ (doslova „Dávaj pozor!“), sa taktiež zameriava na ničenie mýtov formou videí pod záštitou Current Time TV.

“Musíme zachovať tradičné ruské duchovné a morálne hodnoty”

“Tradičné ruské duchovné a morálne hodnoty” sa stali kľúčovými slovami novej ruskej doktríny týkajúcej sa informačnej bezpečnosti, ktorú prezident Putin schválil v utorok. Šestnásťstranový dokument sa tomuto konceptu venuje v troch hlavných bodoch v takom rozsahu, že je zrejmé, že “zachovanie” týchto hodnôt je v záujme “národnej bezpečnosti”. Dokument napovedá, že hrozbou je zahraničné “ničenie” hodnôt, “najmä medzi mladými ľuďmi”, a že takéto pokusy o ničenie hodnôt musia byť “neutralizované”. V dokumente nie je presne zadefinované, čo tieto hodnoty predstavujú.

Doktrína tiež kodifikuje viaceré myšlienky, ktoré sa už stali pevnou súčasťou postoja Ruska k okolitému svetu, ako napríklad:

– Stretáme sa s tzv. zahraničnými agentmi v prestrojení za “skupinu občanov”, ktorá podporuje “určité štáty” v snahe o vytvorenie “psychologického a informačného vplyvu”, ktorý má “destabilizovať vnútornú politickú situáciu [v Rusku]”;

– Dozvedáme sa, že majitelia súkromných médií sú “akcionári” v oblasti národnej bezpečnosti, a že má existovať “rovnováha medzi občianskou potrebou slobodnej výmeny informácii a obmedzeniami, ktoré súvisia s národnou bezpečnosťou”;

– Vidíme rétoriku, podľa ktorej sú ruské médiá obeťami zahraničnej “diskriminácie”, pričom ruská medzinárodnú dezinformačnú kampaň, je iba snaha o “vytváranie povedomia v zahraničí o politike a oficiálnych postojoch ruskej vlády”.

Novinkou v doktríne je návrh podotýkajúci, že Rusko by malo pokúšať o dosiahnutie medzinárodného uznania “rovnakých práv pre všetkých” s ohľadom na ich národné informačné záujmy (bod 29G v doktríne). Otázka teda znie – znamená to, že dlhodobý cieľ Ruska je mať medzinárodne uznané právo kontrolovať svoj mediálny a informačný priestor, na rovnakej úrovni ako rešpektovanie teritoriálnej integrity?

Pedofília legálna v Európe?

peagophilia

“Európa čoskoro legalizuje pedofíliu”. Toto je jedna z tých najbizarnejších správ, ktoré sa objavili v pro-kremeľskej dezinformačnej kampani proti EÚ. Jedno z médií, ktoré príbeh publikovali je online verzia novín Pravda (31. máj 2016). Posolstvo je jasné: Európa zažíva morálny a politický úpadok! Prešli sme sa po Bruseli a opýtali sme sa Európanov, či môžu potvrdiť pravdivosť tejto správy. Kliknite na tento link, ak si chcete pozrieť ich odpovede.

Moskovská spojka

Keď si Janis Polis, bloger z Lotyšska, všimol zmeny na jeho Facebookovej nástenke, začal pátrať po tom, čo tieto zmeny spôsobilo. “Rozhodol som to preskúmať, pretože som si jedného dňa na Facebooku všimol náhly nával veľmi agresívnych titulkov pochádzajúcich zo zvláštnych zdrojov,” povedal pre lotyšskú verejnoprávnu televíziu. Skúmal podozrivé lotyšské a ruské “spravodajské” stránky s vysokým počtom sledovateľov, vrátane stránky “Toma Joki”, ktorá je pravdepodobne najpopulárnejšou Facebookovou stránkou v Lotyšsku.

Všetky stránky boli podobné: titulky pútajúce pozornosť, články bez mien autorov, žiadny kontakt na redakciu. Stránky taktiež podporovali správy, ktoré sa zhodovali s pro-kremeľskými naratívami: nelojálnosť voči štátu, výzva k zrušeniu parlamentu, budenie dojmu, že všetko v Lotyšsku je zlé.

toma-joki

Bloger Polis zistil niečo, čo ho prekvapilo: viacero stránok má jedného a toho istého majiteľa, ktorý túto jeseň prevzal kontrolu nad Toma Joki a ďalšími “spravodajskými” stránkami. Majiteľ, ktorý svoje lotyšské meno roky dozadu zmenil na viac rusky znejúce, je spájaný so známym lotyšským agitátorom, ktorý bol počas ilegálnej anexii Krymu vyšetrovaný bezpečnostnou políciou kvôli pro-kremeľskej propagande.

“Nečakal som, že na prvý pokus narazím na potenciálne finančné spojitosti s Moskvou, ale stalo sa. Dúfam, že moje príspevky sa dostanú ďalej, aby aspoň pár ľudí začalo viac premýšľať skôr, ako niečo budú zdieľať online,” vraví bloger.

Celý článok si môžete prečítať v angličtine.

Vianočné trhy v Rige

riga

Pro-kremeľské médiá majú tendenciu vyhľadávať prvky nacizmu v okolí Ruska – hlavne v krajinách, ktoré neuznávajú politiky z Kremľa. Minulý týždeň bola z nacizmu obvinená Ukrajina, tento týždeň je na rade Lotyšsko. Novinári z Russia Today identifikovali tieto tradičné lotyšské symboly umiestnené v parku v Rige, ako znak lotyšskej oddanosti k ideológii Adolfa Hitlera. O lotyšských tradičných symboloch a oblečení sa môžete viac dozvedieť tu. (Obrázok: RT).