Islamský štát stále zaplavuje Facebook propagandou. Čiarkami prekabátili algoritmy aj odborníkov

Islamský štát stále zaplavuje Facebook propagandou. Čiarkami prekabátili algoritmy aj odborníkov

Po útoku na Twitter zaplavila propagandistická smršť aj Facebook. Na sociálnych sieťach sa objavila nová koordinovaná skupina, ktorá šíri islamskú propagandu za pomoci jednoduchých, no účinných krokov. Oklamali nielen ľudí, ale aj počítače.

Na problém upozornil výskumník Inštitútu pre Strategický Dialóg Moustafa Ayad. Ide o koordinovanú skupinu účtov na Facebooku s názvom Fuouaris Upload, ktorá šíri radikálnu islamskú propagandu sofistikovaným spôsobom.

Upravené videá a úmyselné preklepy

Portál Wired podrobne opisuje kroky, ktoré podľa Ayada islamisti podnikali s cieľom zahltiť Facebook ich propagandou a osloviť tak stovky potenciálnych nováčikov.

Obsah šírili primárne v arabčine, no propaganda sa objavila aj po albánsky, turecky, etiópsky, somálsky, či indonézsky. Jednotlivé správy a odkazy obsahovali náhodne vpísané čiarky, ktoré nepravidelne rozdeľovali slová, a tak zmiatli softvér na vyhľadávanie škodlivých hesiel ako napr. “Islamský štát”, či “zabiť”. To, čo by ľudské oko rozlúštilo a vyhodnotilo ako závadový obsah, počítač vyhodnotil ako nedokončené slovo a problém teda nenašiel.

Islamisti zo siete Fuouaris Upload sa pohrali aj s audiovizuálnym obsahom. Videá šíriace propagandu Islamského štátu boli upravené tak, aby ani umelá inteligencia spolu s ľudskými pracovníkmi neobjavili násilnú propagandu. Prvých 30 sekúnd videa bolo zostrihaných, niekedy obsahovali čítanie z koránu, inokedy časť dokumentárneho seriálu. To malo nezainteresovaného sledujúceho presvedčiť o bezproblémovosti videa a tak ho nenahlásil ako závadový. Po tridsiatich sekundách sa však spustilo oficiálne video ISIS s ich označením.

Účty produkovali aj nový obsah – uverejňovali nahrávky ideológov, ktorí inšpirujú bojovníkov a glorifikujú tak teroristické odkazy.

Účty kradnú cez spárované telefónne čísla

Pre islamistov šíriacich škodlivú propagandu je dôležité mať prístup k čistému účtu na sociálnej sieti, ktorý nebol s nimi spájaný, a tak neriskujú okamžité zablokovanie.

K tomu využívajú mobilné aplikácie Textnow či 2ndLine, ktoré umožňujú užívateľom vytvoriť si virtuálne telefónne čísla v USA či Kanade. Tie však majú zvyčajne krátku životnosť a sú tak často rýchlo priradené inému užívateľovi.

Fuouaris Upload si tak vytvára virutálne telefónne čísla s nádejou, že ich predchádzajúci majitelia ich mali spárované so svojimi účtami na Facebooku ako možnosť obnovy zabudnutého hesla. Spoliehajú sa na to, že ich užívatelia nestihli vo svojom profile zmeniť. Podobne tak hackujú účty na WhatsAppe.

Ani tento nový spôsob nie je stopercentne imúnny voči krokom sociálnych platforiem. Facebook postupne zmazal viac ako 250 účtov napojených na Fuouaris Upload. Namiesto nich však vznikajú stále nové teroristické účty.