Klamstvá Trumpa obrali o vplyv a možno aj o penziu

Klamstvá Trumpa obrali o vplyv a možno aj o penziu

Klamať sa nemá! Učia rodičia svoje deti. A vedia prečo. Sociálne siete Twitter, Facebook a Instagram po násilnostiach v americkom Kongrese 6. januára zablokovali účty dosluhujúcemu americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. 

Facebook a Instagram zatiaľ na neurčito a Twitter, Trumpova najväčšia zbraň, stratil s prezidentom trpezlivosť a odstavil jeho účet @realDonaldTrump s 84 miliónmi followerov definitívne. 

Okrem toho demokrati spustili proces impeachmentu (odvolávania). Hoci sa môže zdať, že je to zbytočné, keďže Trump končí vo funkcii v stredu 20. januára na poludnie, pre viacerých politikov ide o princíp. Môže však ísť aj o štedrú prezidentskú penziu – tá je aktuálne vo výške 220 000 amerických dolárov, bezplatnú zdravotnú starostlivosť a doživotnú službu ochranky.

Klamal ráno, na obed i večer

Ban od kľúčových sociálnych sietí dostal Trump oficiálne za porušovanie pravidiel – šírenie dezinformácií („zmanipulované voľby“), čo mu doteraz tolerovali, ale poslednou bodkou bolo podnecovanie k násiliu, čo vyústilo v tragikomické násilné obsadenie Kongresu jeho priaznivcami. 

Ešte 20. decembra Trump zverejnil status na Twitteri, v ktorom priamo vyzýval účastníkov na protest: „Veľký protest v DC 6. januára. Buďte tam, bude to divoké!“

Protest proti výsledkom volieb sa naozaj začal v stredu ráno 6. januára vo Washingtone. Pred Biely dom prišli tisícky ľudí, ktorých Trump doslova vyzval na pochod ku Kapitolu. „Pôjdeme tam spolu a podporíme našich statočných senátorov,“ vyzval dav Trump na pochod s narážkou na hŕstku politikov, ktorí chceli namietať výsledky volieb. Kongres mal práve v ten deň oficiálne potvrdiť výsledky novembrových prezidentských volieb. 

Po tom, čo dav po pár hodinách vtrhol do budovy Kapitolu, Trump napísal na Twitteri: „Prosím, podporte políciu v Kapitole. Sú skutočne na strane našej krajiny. Zostaňte pokojní.“ 

Nakoniec rokujúcich politikov polícia evakuovala do bezpečia a vnútri došlo k streľbe, pričom jedna žena následkom zranenia zomrela. Celkových obetí je viac.

Trump po výzvach nielen demokratov, ale aj vlastných republikánov a poradcov vo videu požiadal násilníkov, aby išli domov. Nezabudol však zopakovať, že voľby boli ukradnuté a rabujúcim podporovateľom odkázal: „You are special. We love you.“

Trump už v lete pred voľbami hovoril o volebných podvodoch a pokračoval v tom aj po prehratých voľbách 3. novembra. Dôkazy však nikdy neukázal, jeho tvrdenia neboli pravda a všetkých 60 žalôb mu súdy zamietli. 

Radikálni giganti

Viceprezident Facebooku Guy Rosen najprv tvrdil, že podľa neho Trumpovo kontroverzné video „znižuje riziko ďalších násilností.“ Nakoniec však Trumpov zmätený video odkaz zmazali – rovnako ako YouTube (Google) aj Twitter. Avšak až po tom, čo ho videli milióny ľudí. 

Nakoniec šof Facebooku Mark Zuckerberg oznámil, že pre vysoké riziko podnecovania k ďalšiemu násiliu, pozastavujú Trumpov účet minimálne do inaugurácie Joe Bidena. Neskôr doplnil, že ho zrušia definitívne. O deň neskôr sa k trvalému zrušeniu Trumpovho účtu odhodlal aj Twitter.

Twitter mu dal šancu…

Trump stihol napísať ešte jeden status na Twitteri o tom, že protestujúci sú „úžasní patrioti“, a znova zopakoval, že prezidentské voľby vyhral. Twitter jeho posledné tri príspevky označil za nepravdivé a požiadal o ich odstránenie.

Po tom, čo Trump zmazal dané príspevky, mal na dvanásť hodín zablokovaný svoj účet. Okrem toho mu sociálna sieť pohrozila, že pokiaľ znovu poruší pravidlá jej používania, bude jeho účet zablokovaný natrvalo.

Po 12 hodinách zverejnil na Twitteri video, v ktorom odsúdil násilné správanie demonštrantov a vniknutie do budovy Kapitolu. Nepomohlo. Twitter v piatok 8. januára vymazal Donalda Trumpa z virtuálneho priestoru. Použil rovnaké zdôvodnenie ako Facebook – obávali sa ďalšieho násilia.

Budú ich regulovať?

Reakcia na obmedzenie Donalda Trumpa sociálnymi sieťami sa líšia podľa politického tábora. Demokrati už dlhodobo kritizujú technologických gigantov, že pravidlá ohýbajú tak, aby vyšli v ústrety Trumpovi, keďže im nosí návštevnosť.

Demokratický senátor Mark Werner im vyčíta, že cynicky zarábajú na nebezpečných extrémistoch a násilí. „Tieto platformy už niekoľko rokov slúžia ako základná organizačná infraštruktúra pre násilné, krajne pravicové skupiny a hnutia milícií – pomáhajú im pri nábore, organizácii, koordinácii a v mnohých prípadoch vytvárajú zisky z ich násilného extrémistického obsahu,“ uviedol Werner

Veľkým sociálnym sieťam po získaní väčšiny aj v Senáte pre demokratov reálne hrozí, že v USA uzákonia prísnejšie pravidlá a v krajnom prípade aj prikážu rozdelenie napríklad Facebooku, ktorý sa stal komunikačným monopolom.

Trumpovci sa presťahovali

Trumpovi fanatickí podporovatelia sa z hlavných sociálnych sietí pomaly presúvajú do „internetového undergroundu“ ako sú platformy Parler, Gab či webstránka TheDonald.win.

Ide o webovú stránku, kde sa už od Trumpovej prehry z 3. novembra šíria konšpiračné teórie i tipy, ako čo najjednoduchšie prepašovať do Washingtonu zbrane a čo najlepšie obliehať mesto. 

Fórum je známe tým, že sa na ňom šíri nenávistné a násilné reči a nie je nijako spôsobom moderované. Práve na tomto fóre sa užívatelia zaprisahávali, že zaútočia na Kapitol, pokiaľ kongres schváli výsledky volieb. Z prehry Trumpa obviňovali demokratov, média i orgány činné v trestnom konaní.

Odvolávanie aj po…

Donald Trump už raz bol odvolávaný („impeached“), no pred rokom ho podržal väčšinovo republikánsky Senát, ktorý odmietol potvrdiť odvolanie Trumpa z funkcie. Aktuálne demokrati podali ďalšiu ústavnú žalobu pre podnecovanie vzbury – teda v princípe z vlastizrady.

Do 20. januára proces impeachmentu nestihne zbehnúť, no može pokračovať aj po skončení funkčného obdobia. A hoci demokrati nemajú potrebnú 2/3 väčšinu v hornej komore – Senáte, nemusí byť tento pokus úplne bez šance. 

Viacerí republikáni sú vyslovene nahnevaní. Aby sa od Trumpa do budúcnosti definitívne dištancovali, tak môžu hlasovať za jeho odvolanie z funkcie. Hoci aj po skončení jeho funkčného obdobia. 

Za vyvodenie zodpovednosti nielen voči Trumpovi, ale aj časti republikánov v emotívnom videu vyzval aj bývalý republikánsky guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger.

Okrem symbolickej a politickej roviny by odvolanie „skončeného“ prezidenta malo za následok, že Trump nebude môcť znovu kandidovať v roku 2024. Ale najmä by prišiel o doživotnú prezidentskú rentu 220 000 dolárov ročne, ochranku a zdravotnú starostlivosť zadarmo.