Kritizoval Orbána za politikárčenie pri vakcínach a štátne média z neho urobili antivaxera a konšpirátora

Kritizoval Orbána za politikárčenie pri vakcínach a štátne média z neho urobili antivaxera a konšpirátora

Výkonný riaditeľ maďarského výskumného inštitútu Political Capital Péter Krekó poskytol koncom minulého roka portálu POLITICO rozhovor, v ktorom rozoberal následky anti-vakcinačných kampaní a rastúcej nedôvery v očkovanie v Maďarsku. 

Krekó si dovolil vládu kritizovať za to, že okolo vakcinácie robí zbytočnú trucpolitiku proti EÚ, keďže maďarský premiér Viktor Orbán pretláča Európou neschválenú ruskú vakcínu, čo môže oslabiť vôľu občanov nechať sa očkovať.

Štátom riadené médiá však následne prekrútili jeho slová tak, že z neho spravili konšpirátora, opozičného agenta, nepriateľa očkovania, pričom on očkovanie jednoznačne podporil. Krekó už dostal aj vyhrážky smrťou.

Proruská propaganda poškodí očkovanie?

Krekó vo svojom vyjadrení pre portál POLITICO hovoril o antivax propagande, pričom zastával jasný pro-vakcinačný postoj.

Nevyhol sa ani kritike ruských a čínskych vakcín, ktorých použitie maďarská vláda presadzuje. V súvislosti s nimi hovoril o možných nebezpečenstvách vyplývajúcich z ich nadmernej propagácie. Nadmerná vládna propagácia môže podľa Krekóa v ľuďoch spôsobiť nedôveru voči očkovaniu.

Riaditeľ think-tanku vo svojom výstupe okrem iného uviedol, že „ak sa podlomí ochota ľudí očkovať sa, Viktor Orbán bude musieť čeliť politickým následkom.“

Orbánove noviny: Je to opozičný agent

Provládne médiá následne publikovali desiatky článkov, kde nepravdivo prezentujú Krekóove stanovisko, ako snahu opozície o oslabenie dôvery voči očkovaniu. V súvislosti s interview vládne noviny informujú o tom, že opozícia chce obetovať životy občanov na vytlačenie politického kapitálu.

Okrem dezinformačnej kampane musel Krekó čeliť aj vyhrážkam smrťou voči nemu a jeho rodine.

Mimovládny inštitút Political Capital sa voči vládnej kampani ostro ohradil a už podal aj žaloby na vláde spriaznené médiá. Hoci Viktor Orbán a jeho strana Fidesz sa snažia napriek kritike EÚ politicky ovládnuť súdy, tak Krekó nedávno  vyhral súdne spory s vládou riadenými dezinformačnými médiami ako 888, Figyelő či Origo. Aj v tomto prípade teda šanca na súdny úspech existuje.

„Maďarsko by mohlo v boji proti COVID-19 zachrániť omnoho viac životov, ak by čas a energiu obetovanú šíreniu absurdných konšpiračných teórií kompetentní venovali na osvetu naozaj testovaných a riadne schválených bezpečných vakcín,“ konštatuje Krekó.

Orbán v spore s Bruselom

Maďarský premiér Viktor Orbán je v dlhodobom spore s Európskou komisiou (EK). Tá mu vyčíta, že sa neprimerane pokúša oslabiť nezávislosť súdnictva ale aj slobodu slova, čo sú jedny zo základných pilierov EÚ.

Podobné výčitky majú aj voči Poľsku a práve tieto dve krajiny minulý rok dočasne zablokovali európsky rozpočet a s ním spojený miliardový Plán obnovy, keďže EK si dala podmienku na čerpanie eurofondov dodržiavanie zásad právneho štátu. Nakoniec obe krajiny ustúpili.

EÚ resp. Európska lieková agentúra je zatiaľ skeptická ku ruskej vakcíne Sputnik V. keďže neprešla riadnymi klinickými skúškami a sú pochybnosti nielen o jej účinnosti, ale hlavne bezpečnosti. Napriek tomu Orbán Európou neschválenú ruskú a čínsku vakcínu ako svoj trucpodnik voči Bruselu pretláča.