Neplatia nás Rusi, podporujeme ich z presvedčenia

Neplatia nás Rusi, podporujeme ich z presvedčenia

Portál EU vs dezinformácie sa v najnovšom prehľade dezinformácií venoval aj tomu, ako prokremeľská dezinformačná armáda spája oba okraje politického spektra, krajnú ľavicu a krajnú pravicu. Parafrázujúc prokremeľského ideológa Alexandra Dugina je oveľa dôležitejšie, proti čomu ste, ako to, za čo ste. Najnovšia investigatíva maďarskej stránky index.hu ukazuje, ako táto stratégia funguje v praxi.

Autori analyzovali “najznámejšie ruské propagandistické stránky na Facebooku” v maďarčine a diskutovali s niektorými editormi týchto stránok. Venovali sa napríklad stránke Sme na strane Ruska, ktorej názov sa pravidelne mení. Medzi editormi tejto facebookovej stránky boli komunista, Rus usvedčený z vandalizmu, neonacista, radikálny nacionalista, monarchista a dokonca aj bývalý diplomat.

Najstarší z editorov je “komunista zo starej školy, ktorý vníma udalosti roku 1989 a zradu spáchanú ľuďmi z jeho kruhov ako tragédiu”. Zvyšok tímu má pod 30 rokov. Všetci trvajú na tom, že stránka nemá nemá nič spoločné s ruskými médiami alebo diplomatmi, a že nedostávajú žiadne ruské dotácie (v akejkoľvek forme).

Novinári z index.hu píšu: “Od samého začiatku bolo zrejmé, že ideologické korene proruských jednotlivcov, ktorí podporujú okupáciu Krymu a ruskú intervenciu v Sýrii, majú pôvod v krajnej ľavici aj krajnej pravici a spája ich len odpor k Západu. V praxi sa to prejavovalo v pravidelných hádkach medzi autormi, čo viedlo k neustálym zmenám v tíme. Ako tvrdia autori článku: “Ideologické roztržky, ktoré vytvárajú zmätok v systéme, sú v súlade s kampaňou Kremľa. Súčasná ruská propaganda nemá ideológiu. Nemá ju ani samotné Rusko.”

V niektorých prípadoch je prepojenie na Rusko očividnejšie. Známa dezinformačná stránka Hidfö.ru (jej obsah je síce v maďarčine, no stránka je spravovaná z ruskej domény) bola založená Maďarským národným frontom. Členovia tejto organizácie, vrátane Istvána Györkösa, ktorý minulý rok zabil maďarského policajta, udržiavali styky s ruskou vojenskou spravodajskou službou. Facebook, samozrejme, nie je jediný sposôb šírenia prokremeľskej propagandy v Maďarsku. Ako ukázala jedna štúdia, v Maďarsku funguje viac ako 90 stránok a blogov, ktoré “zapadajú do konceptu ruskej informačnej vojny”.

Celý článok Andrása Deszöa a Szabolcsa Panyia Nie sme platení agenti Ruska, robíme to z presvedčenia, si v angličtine môžete prečítať tu.

Článok je voľným prekladom originálneho článku Uniting the far-left and the far-right, ktorý na svojom webovom portále uverejnila európska úderná jednotka na boj s ruskou propagandou East StratCom Task Force.