Okamura ukradol prejav o Bielorusku Chmelárovi

Okamura ukradol prejav o Bielorusku Chmelárovi

Predseda českej extrémistickej strany Sloboda a priama demokracia Tomio Okamura obvykle morálne dilemy okolo pravdy a klamstva nerieši. Tentoraz ho však prichytili priamo pri krádeži. Pikantné je, že ukradol komentár slovenskému kustódovi veštenia minulosti Eduardovi Chmelárovi.

Okamura v českom parlamente vystúpil s prejavom k Bielorusku, ktorý až na pár slov odkopíroval komentára slovenského analytika a neúspešného politika Eduarda Chmelára.

Okamuru ako zlodeja odhalil priamo Chmelár. Ako uviedol vo svojom statuse: „Úplnou náhodou som mal pustený na ČT24 záznam z rokovania Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky. Nevenoval som mu príliš veľkú pozornosť… keď tu zrazu sa mi zdalo to, čo som počul, nejaké povedomé… Neveril som vlastným očiam a ušiam: podpredseda českého parlamentu Tomio Okamura číta celý môj komentár“.

Ako ďalej dodal Chmelár, tak Okamura má podľa neho platených poradcov, ktorí mu píšu prejavy a robia analýzy. „Tak teraz neviem, či si mám namiesto nich žiadať honorár. V každom prípade stačila úplná maličkosť – uviesť meno autora, ktorým sa inšpiroval,“ konštatuje Chmelár.

Na vzniknutú situáciu zareagoval minister vnútra a predseda koaličnej ČSSD Jan Hamáček, ktorý na svojom twittrovom účte vyzval Tomia Okamuru, aby sa ospravedlnil.

Ten to aj spravil. „Ve svém projevu ve Sněmovně k situaci v Bělorusku jsem citoval z veřejně dostupného zdroje, a zapomněl jsem v přímém přenosu uvést autora, tímto se mu omlouvám a zároveň ho chválím za výbornou analýzu situace v Bělorusku. V projevu jsem uvedl, že vycházím z různých komentářů,“ napísal kajúcne Okamura, avšak ani tentoraz neuviedol skutočného autora prejavu.

Problémový extrémista Okamura

Okamura mal so svojou externou komunikáciou už viacero problémov. Pred pár mesiacmi bol jeho príspevok na Instagrame prelepený s varovaním, že ide o nepravdivé tvrdenie.

Pre klamanie a podnecovanie nenávisti Okamuru vypol aj YouTube.