Oxfordská vakcína premení ľudí na opice. Ďalší bizár od ruských konšpirátorov

Oxfordská vakcína premení ľudí na opice. Ďalší bizár od ruských konšpirátorov

Vakcína vyvíjaná vedcami z Oxfordu, na ktorú má licenciu farmaceutický gigant AstraZeneca, čelí až bizarnej diskreditačnej kampani. Človek by si pomyslel, že je to len satira na konšpirátorov, keby to niektorí nemysleli vážne.

Britskú vakcínu zhadzuje aj ruská štátna televízia

Z ruských sociálnych sietí sa šíria správy, ktoré hovoria, že oxfordská vakcína zmení ľudí na opice. Pri čítaní takéhoto tvrdenia asi všetci príčetní ľudia nechápavo krútia hlavou. Dezinformátori tento medicínsky blud argumentujú tým, že pri výrobe vakcíny sa využil šimpanzí vírus, spôsobujúci nádchu.

Na popularite tejto hlúposti majú pridať aj meme obrázky, ktoré sa šíria spolu s ňou. Na nich môžete vidieť napríklad britského premiéra Borisa Johnsona ako bigfoota, ktorý nesie v rukách dokumenty s logom spoločnosti AstraZeneca. Výmysly však nezostali iba na sociálnych sieťach a dotiahli to aj do ruskej štátnej televízie.

Z obchodného aj štátneho hľadiska má zhadzovanie cudzích vakcín logiku, keďže Rusko sa snaží vyvinúť svoju vlastnú vakcínu voči COVID-19.

Hlavný cieľ Brazília a India

Kým oxfordskí vedci stále pracujú na vývoji účinnej a bezpečnej vakcíny, Rusko svoju vakcínu Sputnik zaregistrovalo a s distribúciou do regiónov začalo už v septembri, aj napriek tomu, že vakcína neprešla treťou fázou klinických testov.

Okrem západu je cieľom kampane aj Brazília a India, dve ľudnaté krajiny silne zasiahnuté pandémiou koronavírusu. A Rusko má eminentný záujem dodávať svoju vakcínu na tieto trhy, keďže dohromady ide o krajiny s jeden a pol miliardou (!!!) ľudí.

Hovorca Ruskej ambasády v Británii dementoval, že by Rusko viedlo akúkoľvek kampaň proti firme AstraZeneca.

Na prvý pohľad bizarná kampaň môže napáchať veľké škody

Aj nevinne vyzerajúca dezinformačná kampaň predsa len môže mať ďalekosiahle dôsledky. Prípady osýpok sú v Európe na najvyšších úrovniach za posledné desaťročia a jednou z hlavných príčin sú dezinformácie šírené na internete aj ruskou stranou.

Hoci cieľom aktuálnej kampane je najmä zosmiešnenie oxfordských vedcov a propagácia vlastnej vakcíny Sputnik, určite so sebou prinesie aj ďalšie prehĺbenie nedôvery v očkovanie a vodu na mlyn pre konšpirátorov a antivaxerov.

Netreba zabúdať aj na ľudí, ktorí sú schopní tejto dezinformácii uveriť. Nebolo to tak dávno, čo slovenská polícia vyvracala hoax o čipe na ovládanie mysle v nose. Išlo o vtip, ktorý však nabral na virálnosti a zdieľalo ho vyše 3000 ľudí.