Prokremeľské médiá obviňujú Britániu, že chce počas futbalového šampionátu poškodiť meno Ruska

Prokremeľské médiá obviňujú Britániu, že chce počas futbalového šampionátu poškodiť meno Ruska

Podobne ako pri otrávenom Sergejovi Skripalpovi v Salisbury, aj po ďalšom prípade otrávenia novičokom v mestečku Amesbury sa šíria konšpiračné teórie.

Náladu v ruských provládnych médiách v súčasnosti formuje konšpiračný naratív o tom, že aj najnovší prípad otrávenia v britskom meste Amesbury britská vláda využíva na pošpinenie Ruska v očiach celého sveta v období, keď Rusko organizuje futbalový šampionát. Podobne ako v iných podobných prípadoch, aj teraz ruské médiá bez akýchkoľvek dôkazov chrlia množstvo rôznych teórií o tom, čo sa vlastne stalo a ako to má uškodiť Rusku.

Moderátor ruského štátneho média Rossija 1 napríklad považoval za podozrivý čas otravy, keďže k nej podľa jeho slov “náhodou“ došlo práve pred plánovaným samitom NATO a návštevou Donalda Trumpa a počas futbalových majstrovstiev sveta.

Iným moderátorom ruských televízií sa zdalo čudné, že britskí policajti neďaleko miesta činu neboli oblečení v ochranných oblekoch. Na ruskom Prvom kanáli incident spájali s tým, že k nemu došlo práve v období, keď kabinet Theresy Mayovej čelí veľkým problémom.

Ruské médiá pracovali aj s teóriou, že sa otrávený pár z Amesbury otrávil sám nelegálnymi drogami.

Kanál NTV, ktorý vlastní Gazprom Media so silným napojením na Kremeľ, uviedol konšpiráciu o samootrávení drogami ako “oveľa reálnejšiu“ a “prostý fakt, ktorý sa proste udial“. Redaktorka NTV ako dôkaz uviedla reportáž, v ktorej jej miestny občan povedal, že tu skoro každý berie drogy a myslí si, že sa otrávení jednoducho dostali ku kontaminovanej dávke.

Portál Gazeta.ru incident označil ako “divadelnú hru temnoty“, ktorej úlohou je pošpiniť Rusko vo “veľmi podozrivom čase“. K tomu sa neskôr opäť pridal Prvý kanál, kde udalosť označili za schizofréniu a Britov prirovnali k Ukrajincom, ktorí “vidia konanie Moskvy, aj keď prší“.

Najodvážnejšie konšpirácie však začali obviňovať britskú vládu z experimentov na ľuďoch. Niektoré ruské médiá začali upozorňovať na “podozrivý“ vládny chemicko-výskumný komplex, ktorý leží neďaleko miest Salisbury a Amesbury. Bývalý šéf tajnej služby FSB na základe toho pre Rossijskaja Gazeta povedal, že útok môže mať na svedomí bývalý zamestnanec tohto výskumného komplexu, ktorý podľa neho pokračuje v nehumánnych experimentoch na ľuďoch. Tvrdil, že v minulosti v komplexe Port Down došlo k testovaniu nervových plynov na ľuďoch.