Ruský model šírenia dezinformácií na sociálnych sieťach

Ruský model šírenia dezinformácií sa rozšíril po celom svete. Rovnaký spôsob propagovania nepravdivých informácií, ktorý využíval Kremeľ v amerických prezidentských voľbách, sa uplatnil v Iráne, vo Venezuele či v Bangladéši.

V tomto roku budú dôležité voľby na Ukrajine alebo v Indii. Keďže už v minulosti zohrali fake news pri voľbách úlohu, môže sa to zopakovať.

Správy o šírení propagandy najnovšie prichádzajú z Iránu. Dezinformačnú kampaň zrejme viedla vláda. Zasiahla používateľov Facebooku a Twitteru na Blízkom východe, v Ázii, ale aj v Európe a Amerike. Cieľom bolo šírenie stanovísk a názorov Teheránu týkajúcich sa rôznych konfliktov na Blízkom východe.

Twitter ani Facebook nedali nespochybniteľný dôkaz o tom, že za kampaňou je iránska vláda. Upozornili však, že obsah príspevkov zmazaných účtov sa zhoduje so správami v iránskych štátnych médiách. Týkalo sa to napríklad informovania o úlohe Spojených štátov v konfliktoch so Sýriou, s Jemenom či v izraelsko-palestínskych vzťahoch.

Aj vo Venezuele sú dezinformačné stránky údajne prepojené s vládou krajiny. Twitter koncom januára odstránil 1,196 účtov, ktoré sa podľa neho zapájali do kampane proti domácemu publiku a mali vládne pozadie. Medzi najčastejšie šírené konšpiračné teórie patrí tvrdenie, že protesty proti vláde organizujú Spojené štáty.

V máji čakajú Európu úniu voľby do Európskeho parlamentu. Aby Európska únia zúžila priestor na šírenie falošných správ, Google, Facebook a Twitter budú v najbližších mesiacoch podávať pravidelné správy, ako sa im v boji s dezinformáciami na internete darí.

ŽIADNE KOMENTÁRE