Slobodná Európa sa vracia do Maďarska

Slobodná Európa sa vracia do Maďarska

Po 27 rokoch v organizácii Slobodná Európa usúdili, že situácia v Maďarsku je natoľko vážna, že obnovili svoju činnosť pod názvom Szabad Európa.

obnovení rozhodol americký kongres, ktorý projekt financuje. Pôvodne Rádio Slobodná Európa sa však vracia vo forme spravodajského webu, nie rozhlasu. Sústreďovať sa bude na podcasty, videá a infografiky. 

Jej hlavným cieľom nie je len prinášať relevantné informácie, ale aj poskytovať čitateľom priestor na diskusiu a spájať rozdelenú maďarskú spoločnosť. 

Slobodná Európa pôsobí v 23 krajinách a funguje v 27 jazykoch. Sústreďuje sa na krajiny s problémami slobody tlače. V EÚ okrem Maďarska pôsobí ešte v Bulharsku a Rumunsku. 

Rádio Slobodná Európa vzniklo po druhej svetovej vojne ako iniciatíva USA. Pôsobilo vo východnom bloku vrátane Československa a na scénu prinášalo to, čo v komunistických krajinách chýbalo, od správ až po zahraničnú hudbu. Fyzicky však vysielalo zo západnej Európy. 

Rádio ukončilo svoju činnosť v Maďarsku v roku 1993. Pádom komunizmu sa totiž misia rádia považovala za skončenú. 

Vývoj v oblasti slobody slova a tlače sa však v posledných rokoch skomplikoval. Maďarský premiér Viktor Orbán so svojimi spojencami kontroluje väčšinu verejných aj súkromných médií a podnecuje extrémistickú rétoriku. 

Podľa Reportérov bez hraníc sa Maďarsko prepadlo na začiatku roku 2020 na 89. miesto indexu slobody tlače. To je druhý najhorší výsledok spomedzi krajín Európskej únie.

Návrat Slobodnej Európy sa nevyhol vlne kritiky. Maďarská vláda sa obáva, že nový spravodajský portál sa bude sústrediť výlučne na kritiku Orbána. Gyula Csák, šéf maďarského projektu, však ubezpečuje, že projekt bude nestranný a objektívny. 

Slobodná Európa má v Maďarsku zatiaľ desiatich novinárov, ale ich počet by sa mal v najbližších týždňoch a mesiacoch zvýšiť. Viacerí z nich prišli z portálu Index.hu, ktorý sa v lete po Orbánovom tlaku prakticky rozpadol.