Trump: Myslím, že za hackerskými útokmi stojí Rusko

Trump: Myslím, že za hackerskými útokmi stojí Rusko

Po dlhodobom odmietaní a zľahčovaní novozvolený americký prezident priznal zodpovednosť Ruska za hackerské útoky počas prezidentských volieb. Stalo sa tak po stretnutí s predstaviteľmi tajných služieb.

Donald Trump v stredu po stretnutí s členmi americkej spravodajskej komunity uznal, že za hackerské útoky počas amerických prezidentských volieb je zodpovedné Rusko. Novozvolený prezident zároveň dodáva, že uniknutý obsah v žiadnom prípade neovplyvnil výsledok volieb a útoky nemali za cieľ zvýhodniť Trumpa v boji o prezidentské kreslo.

Servery Demokratickej strany boli napadnuté v júni 2016 hackerom s prezývkou Guccifer 2.0. Zo serverov získal tisícky emailov a dokumentov popredných predstaviteľov Demokratickej strany, ktoré následne šírila stránka WikiLeaks. Dokumenty a emaily obsahovali podrobné informácie o sponzoroch demokratov a neoficiálnu komunikáciu s novinármi. Medzi tie najvýbušnejšie patrili správy o tom, že špičky strany sa snažili podkopať kampaň Bernieho Sandersa.

Donald Trump správy o zodpovednosti Ruska dlho odmietal, dokonca spočiatku odmietal uveriť aj správam o hackerskom útoku. V prvom oficiálnom stanovisku Trumpovho tímu sa uvádzalo, že útok bol vymyslený a celá aféra okolo úniku informácií má len zakryť problémy, v ktorých sa Demokratická strana a jej kandidátka nachádzajú.

Neskôr útok pripustil, no o zodpovednosti Ruska naďalej pochyboval. „Každý hovorí, že to boli Rusi, ale ja nie. Myslím, že by to mohli byť Rusi, ale aj Číňania alebo hocikto iný“, tvrdil Trump v prvej prezidentskej debate.

Rétorika novozvoleného prezidenta sa nezmenila ani potom, čo americké tajné služby priniesli informácie o tom, že za hacknutie je zodpovedné Rusko, navyše útok autorizovali najvyšší predstavitelia Kremľa a Putin naň osobne dohliadal. Budúci americký prezident na svojom Twitteri vyjadril pochybnosti o tom, prečo Biely dom nekonal skôr, keď mal takéto podozrenia a situáciu vnímal ako ospravedlňovanie prehry Demokratickej strany vo voľbách.

Nový americký prezident uverejnil pred stretnutím s predstaviteľmi tajných služieb na Twitteri niekoľko ironických statusov, no po ňom zodpovednosť Ruska priznal.

Zmena Trumpovho postoja sa dá považovať za definitívne potvrdenie, že Moskva sa pomocou propagandy snažila zasahovať a aktívne ovplyvniť prezidentské voľby v Spojených štátoch. Dá sa predpokladať, že sa týmto alebo podobným spôsobom môže pokúsiť zasahovať do volieb aj v iných krajinách.