Zem a Vek nahnevane bráni právo úmyselne klamať

Zem a Vek nahnevane bráni právo úmyselne klamať

Konšpiračný magazín Zem a Vek obviňuje slovenskú políciu z cenzúry a ich facebookovú stránku považuje za “orwelovsky absurdnú“. Polícia totiž upozornila na šarlatánsku stránku, ktorá sa páčila spoločenstvu Tibora Rostasa.

Polícia SR na svojom facebookovom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR aktívne vyvracia rôzne nezmysly a upozorňuje na podvody. V čase koronakrízy sa napríklad venujú aj vysvetľovaniu hoaxov týkajúcich sa vírusu COVID-19.

S ich verejnoprospešnou činnosťou majú však problém konšpirátori zo Zem a Vek. Začiatkom mesiaca na ich webe vyšiel článok s názvom “Zmení si polícia heslo „Pomáhať a chrániť“ na „Šikanovať a cenzurovať“?“. 

Stalo sa tak pár dní po tom, čo polícia na svojom profile zverejnila príspevok, v ktorom upozorňovala ľudí na potenciálne nebezpečný obsah  na sociálnej sieti. Obsah býva pravidelne zdieľaný stránkou s názvom Astrologička Blanka Hudáková. Polícia SR vyzvala k nahlasovaniu tejto toxickej stránky.

Podľa slov polície totiž “šíri v takmer každom zverejnenom statuse nezmysly. Dotýka sa klasických dezinformačných tém ako práškovanie ľudí dopravnými lietadlami, a je tiež aktuálna ohľadom koronavírusu: ľudia budú začipovaní, profesor Krčméry je zodpovedný za postihnutie a neplodnosť obyvateľov Afriky a tak ďalej.“ 

Dôvod na nahlásenie tejto stránky je tak viac než dosť. 

O čom píše pani astrologička

Na bohapusté výmysly tejto stránky polícia upozorňovala aj nedávno. Len týždeň dozadu vyvrátili hoax pochádzajúci z jej dielne, ktorý sa týkal očkovaní, nanočipov a OSN.

O samotnom koronavíruse píše ako o “mediálnej šou s cieľom dostatočne vystrašiť obyvateľstvo, aby sa dalo očipovať“. Splieta tiež nezmysly o odoberaní detí v súvislosti s koronavírusom, prípadne o rádioaktivite koronavírusu. Vďaka tomu ho bude možné zachytiť na čip, a teda na tomto princípe má fungovať aj očkovanie. 

K tomu všetkému sa pozitívne sa vyjadruje o Mariánovi Kotlebovi, ktorý podľa nej “ako prvý politik vidí jasne“ a opakovane zdieľa videá známeho konšpirátora Ľuboša Blahu. Okrem toho odporúča aj iné skvosty konšpiračnej scény. Napríklad videá Štefana Harabina.

Policajná cenzúra?

Čo by to boli konšpirátori zo Zem a Vek za ľudia, keby sa “astrologičky“ s im podobnými názormi nezastali.

Okrem iného na jej obranu píšu: Nie je teraz podstatné, či Blanka Hudáková šíri seriózne a overené infromácie (sic), alebo hoaxy a bludy. Ide o princíp. Toto má byť náplňou policajnej práce?“.

To, či Blanka Hudáková šíri “hoaxy a bludy“ naozaj nie je jedno. Ak niekto v online priestore vedome šíri klamstvá, nemôže sa čudovať, že niekto jeho stránku nahlási. 

Ak to robí nevedome, mnohokrát denne ako daná “astrologička“, tak sa vlastne tiež nemôže čudovať. 

Nejde o žiadny verejný lynč. Polícia SR urobila dobre, keď vyzvala používateľov k nahláseniu nebezpečnej stránky. Pokojne ju nahláste aj Vy.