Briti nasadili špeciálnu jednotku na boj proti dezinformáciam o COVID-19

Briti nasadili špeciálnu jednotku na boj proti dezinformáciam o COVID-19

Stratégie štátov sa v boji proti šíreniu koronavírusu rôznia. Niektoré krajiny vyrábajú ochranné obleky, iné vyvíjajú vakcínu. Spojené kráľovstvo však s vírusom intenzívne zápasí aj v online priestore.

V januári roku 2018 oznámila bývalá britská premiérka Tereza Mayová vznik špeciálnej vládnej anti-fake-news jednotky. Jej úlohou bolo už od začiatku detekovať a vyvracať hoaxy, či zastaviť dezinformačné kampane, ktoré zásadne narúšajú stabilitu krajiny.

O dva roky neskôr prišla Veľká Británia s novým aktuálnym cieľom – rozvracať dezinformačné kampane týkajúce sa šírenia najnovšieho typu koronavírusu, ktorý sužuje celý svet.

Novozaložený tím, ktorý pôsobí v rámci špeciálnej anti-fake-news jednotky, vznikol v nadväznosti na silnú ruskú dezinformačnú kampaň destabilizujúcu západné partnerstvá (o čom sme už písali tu a tu). Medzi rôzne hoaxy z dielne Kremľa patrila napríklad informácia o údajnom nakazení Petra Pellegriniho COVID-19, či to, že koronavírus je biologická zbraň pochádzajúca z USA.

Zázračný liek, ale aj zákaz alkoholu

Denník Guardian priniesol svedectvo bežnej reality vyvracania hoaxov na Downing Street. Denne tak špeciálna jednotka bojuje aj s desiatimi falošnými článkami. Občas má jeden hoax viac zdieľaní na sociálnych sieťach, než všetky články Národnej zdravotnej služby (NHS) dohromady.

Jeden z najzdieľanejších hoaxov bol napríklad ten, kde lekár údajne vyliečil pacientov s COVID-19 vďaka kombinácii zinku a lieku na maláriu. Podobné zmätené informácie obleteli celý svet, k oslave zázračného lieku na maláriu sa pridal ešte aj americký prezident Donald Trump.

Špeciálna jednotka vyšetruje falošné správy cirkulujúce na Facebooku či Whatsappe, ako napríklad to, že vláda zakázala predaj a konzumáciu alkoholu, alebo to, že kloktanie vody po dobu 15 minút lieči COVID-19.

Ak sa na sociálnych sieťach objaví hoax, špeciálna jednotka sa primárne pokúša ho stiahnuť, alebo sa obracia priamo na prevádzkovateľov sociálnych sietí. Cieľom je taktiež podpora šírenia správnych odborných informácií z overených zdrojov.

Dezinformácie ohrozujú ľudské životy

Oliver Dowden, člen britského kabinetu a zodpovedný za kultúru a médiá, považuje boj s dezinformáciami o koronavíruse za dôležitý aspekt k udržaniu zdravej populácie. 

“Potrebujeme, aby ľudia sledovali expertné lekárske rady a ostali doma, chránili tak NHS a zachraňovali životy. Je zásadné, aby sa táto správa dostala ku všetkým, a aby dezinformácie, ktoré ju podkopávajú, boli rýchlo zneškodnené. Spolupracujeme so sociálnymi médiami, a tento týždeň ich budem tlačiť k ďalším aktivitám, ktoré zastavia šírenie klamstiev a klebiet, čo by mohli stáť ľudské životy,” uviedol Dowden pre Guardian.

Šírenie hoaxov môže skutočne stáť ľudské životy. Najnovšia štúdia dokazuje, že dezinformácie môžu byť rovnako smrteľné, ako vírusy (o čom sme už písali tu). K zvýšenej úmrtnosti prispeli napríklad falošné informácie antivaxerských hnutí, či neodborné zaobchádzanie s mŕtvymi, ktorí zomreli v Afrike na Ebolu.