Rusi majú pri koronavíruse odpoveď na všetko. Lenže nepravdivú

Rusi majú pri koronavíruse odpoveď na všetko. Lenže nepravdivú

Zatiaľčo sa svet snaží zmierniť pandémiu vírusu SARS nCov-19, ruské médiá šíria konšpiračné teórie. Dezinformačná ruská agentúra Sputnik prináša odpovede na všetky otázky, ktoré ste sa o koronavíruse báli opýtať. Má to však len jeden háčik. V lepšom prípade sú odpovede polopravdy, no väčšinou ide o úplne výmysly. Až také, že za vírusom sú feministky.

Portál EUvsDisinfo, patriaci pod Európsku službu pre vonkajšiu činnosť (ESVČ), monitoroval aktivity ruskej štátnej agentúry Sputnik. Tá je známa šírením dezinformácií. V súvislosti s prebiehajúcou pandémiou nového koronavírusu publikovali niektoré zahraničné mutácie servera Sputnik viacero konšpiračných teórií. 

Hitparáda výmyslov

Množstvo “alternatívnych“ názorov prináša napríklad článok s názvom “Koronavírus vynájdený v Lotyšsku? Prečo nie?“ publikovaný na lotyšskej webstránke spomínaného média. Všetky články na Sputniku o korone sú decentne povedané „diskutabilné.“

V koho prospech by vírus mohol byť vytvorený? Sputnik má jasno. COVID-19 môže slúžiť napríklad záujmom Komunistickej strany Číny, pri potláčaní proti-čínskych protestov v Hong-Kongu. 

Problém však je, že v Hong-Kongu bola úmrtnosť oproti Číne minimálna. K dnešnému dňu umrelo v Číne na koronavírus takmer 3 300 ľudí, no v Hong-Kongu iba štyria ľudia. Ako by povedal klasik, to mi nejak nevychádza.

Sputnik tiež šíri blud, že v Taliansku, kde každý deň zomrie na chorobu 600-700 ľudí, sú vlastne spokojní s pandémiou. Obeťami sú podľa neho najmä starší ľudia, takže nový koronavírus zbavuje taliansky sociálny systém “bremena“ v podobe seniorov. Z toho vyplýva, že iba v Rusku si vážia seniorov, a preto priemerná penzia je tam 192 eur (16 400 rubľov).  

Ďalší, kto ťaží z epidémie, je podľa Sputnika celá EÚ. Súčasná situácia prinútila Turecko opäť zatvoriť hranice. Len niekoľko týždňov dozadu Turecko svoje hranice otvorilo pre utečencov smerujúcich do Európskej únie, s čím samozrejme členské štáty EÚ nesúhlasili

EÚ sa teda podľa Sputnika bojí tisícov utečencov zo Sýrie, lebo by mohli poškodiť jej ekonomiku. A práve preto sa jednotlivé krajiny EÚ rozhodli „vypnúť“ ekonomiku, spáchať finančnú samovraždu a spôsobiť si tak niekoľkonásobne väčšie škody. Hlavne, že tí utečenci nedošli. Geniálne.

Najbizarnejšie znie teória, že nový koronavírus pomáha feministkám zvýšiť počet žien vo významných funkciách. Vírus údajne predstavuje väčšie nebezpečenstvo pre mužov. Je naozaj pravda, že muži na ochorenie COVID-19 umierajú viac, ako ženy. To je fakt

Medzi dôvody vedci zaraďujú horšiu životosprávu u väčšiny mužov, a tiež určité predispozície spojené s imunitnými systémom oboch pohlaví. Žiadny organizovaný prevrat feminist(k)ami sa teda nekoná.

Výmysly na entú

Lotyšský Sputnik musí mať talentovaných autorov, lebo táto jazyková verzia ponúka aj ďalšie vysvetlenia. COVID-19 môže podľa nich pomôcť francúzskej vláde pri zápase s protestným hnutím žltých viest (ktoré inak Rusko podporuje), ďalej pomáha švédskej aktivistke Grete Thunberg propagovať ekologickú agendu, preplneným európskym turistickým centrám (Praha, Barcelona, Benátky) znížiť počty nechcených turistov, ale tiež lotyšským orgánom odložiť miestne voľby v meste Riga. 

Nie je to však len lotyšská verzia webu Sputnik, ktorá šíri dezinformácie. V súvislosti s koronavírusom EUvsDisinfo vyvrátilo konšpiračné teórie a dezinformácie pochádzajúce zo španielskej, arménskej, ale aj gruzínskej pobočky Sputnika.  

Výmysly o novom koronavíruse prichádzajúce z Kremľa nie sú žiadnou novinkou. O tom, že účelové šírenie falošných informácií o víruse COVID-19 je na dennom poriadku Moskvy, svedčí aj špeciálna správa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť. Tá spomína viac ako 110 dezinformácií spojených s vírusom COVID-19. 

Dlhodobou stratégiou Ruska je zhoršovať vznikajúce krízové situácie, rozdeľovať spoločnosť a šíriť nedôveru a chaos pomocou prebiehajúcich dezinformačných kampaní.