Česi vyvinuli antihoax plugin

Česi vyvinuli antihoax plugin

Už samotný internetový prehliadač by mal vedieť rozoznať dôveryhodnú informáciu od hlúposti, či vysloveného výmyslu. Aspoň to si sľubujú tvorcovia nového pluginu.

Plugin vytvoril portál CZin.eu a CZin.sk v spolupráci s tímom okolo poslanca Tomáša Martínka zo strany Piráti. Stane sa doplnkom Kontrolawebu.pridat.eu pre Mozilla Firefox a Google Chrome.

Plugin má za úlohu upozorňovať užívateľa na stránky s dezinformačným alebo inak pochybným obsahom. Varovanie sa zobrazí v červenej lište v hornej časti obrazovky.

Za neseriózne weby sú považované tie, ktoré zaradil do svojho zoznamu web Konspiratori.sk. Spĺňať musia aspoň jedno z piatich kritérií. Patria medzi nich nerešpektovanie zásad novinárskej etiky alebo prítomnosť šarlatánskych, dezinformačných, konšpiračných či extrémistických a poplašných správ.

Plugin zároveň upozorňuje užívateľa, že sa nachádza na rizikovom webe podľa zoznamu Českej obchodnej inšpekcie.

V prípade, že bude stránka označená za konšpiračnú, je vhodné web buď opustiť alebo si všetky získané informácie overiť z iných relevantných zdrojov.

Nový plugin sa dá bezplatne stiahnuť a nainštalovať. Existuje aj slovenská verzia tohto pluginu, ktorá sa dá stiahnuť z tejto stránky.