Disinformation Digest: Obama je opica, Trump anglický lord

Disinformation Digest: Obama je opica, Trump anglický lord

Portál Antipropaganda.sk prináša preklad článkov z najnovšieho čísla Disinformation Digest, ktorý vydáva európska úderná jednotka na boj s ruskou propagandou East StratCom Task Force. Skupina na týždennej báze analyzuje ako pro-kremeľské média vidia svet a čo hovoria nezávislé ruské hlasy. Sleduje trendy na ruských sociálnych médiách, čo umožňuje zasadiť ruské naratívy do širšieho kontextu.

Dezinformačné útoky na ruských disidentov

Dezinformácie pochádzajúce z pro-kremeľských médií nie sú určené iba na diskreditáciu cudzích krajín a na vytvorenie pomyselnej dymovej clony v snahe zakryť pravdu o ruskej vojenskej agresii. Ďalšou častou obeťou dezinformácii je ruská občianska spoločnosť – ľudia, ktorí sa neboja rozprávať v prospech zmeny a proti zneužívaniu moci.

Najprominentnejšou ruskou obeťou dezinformácii sa tento týždeň stal opozičný líder a bojovník proti korupcii Alexej Navalny, o ktorom sa rozšírilo, že je majiteľom vily vo Francúzsku, ktorej hodnota sa pohybuje okolo 3 miliónov eur. Zverejnenie takých informácii bolo jasným pokusom o to, aby pán Navalny okúsil vlastnú medicínu a následne, aby vyzeral ako pokrytec, vzhľadom na to, že sa preslávil odhaľovaním nehnuteľností vo vlastníctve činiteľov ruskej vlády, ktorých zverejnené príjmy sa nezhodujú s odhaleným vlastníctvom domov a bytov.

rotschild
Vila Rothschildovcov v Saint-Jean-Cap-Ferrat na Francúzskej rivére.

Alexey Navalny komentárom na Facebooku upriamil pozornosť na nezrovnalosti v dôkazoch a výpovedi autorov útoku: Vila, ktorú požili ako dôkaz, je v skutočnosti vila Rothschildovcov nachádzajúca sa v Saint-Jean-Cap-Ferrat na Francúzskej riviére. Mimo toho, v údajnej dokumentácii bol Navalneho rok narodenia mylne udaný ako 2016.

disid

V ďalšom nedávnom dezinformačnom útoku na ruských disidentov boli terčom environmentalisti. V správach pro-kremeľskej celoštátnej NTV označili aktivistov z hnutia “Ochrancovia lesa Torfyanka” za nasledovateľov pohanského kultu. Divákom bola podaná správa, že práve toto je dôvod, prečo táto mimovládna organizácia bola proti výstavbe, ktorú začala ruská pravoslávna cirkev v chránenej lesnej oblasti pri Moskve. Zábery zobrazili zatknutie aktivistov, ktorí boli obvinení zo strhnutia kríža na stavenisku, čím sa previnili z rúhania, čo je trestný čin, ktorý bol v Rusku zavedený počas známeho procesu proti Pussy Riot.

Viacjazyčné “Nie” dezinformáciám

eu-vs-disinfo

Na Facebookevej stránke EU vs Disinformation East StratCom Task Force uverejnili tento týždeň nové video. Vox-populi [hlas ľudu] demonštruje, ako Európania reagujú na jeden z obľúbených naratívov pro-kremeľských médii o tom, že ľudia v Európe sa už na uliciach necítia bezpečne. Reakcie sú v rôznych európskych jazykoch s ruskými titulkami. Toto video nadväzuje na video z minulého týždňa, ktoré vyvracalo pro-kremeľský naratív o rusofóbii Európanov.

Príručka pre boj proti falošným správam

Ako informoval Disinformation Digest v minulosti, falošné správy a ich možný vplyv na národné volebné kampane sú teraz po amerických prezidentských voľbách často rozoberanou témou, čo viedlo k snahe Facebooku a Google o zastavenie šírenia nepravdivých správ.

Vzniklo aj mnoho ďalších projektov zameraných na boj proti šíreniu dezinformácii, ktoré môžu mať podobu upravených obrázkov, falošných vydavateľstiev a stránok, alebo nepravdivých opisov rôznych udalostí.

BBC tento týždeň zverejnili zoznam užitočných tipov, ktorých sa môže držať každý, kto chce zastaviť šírenie falošných správ. Tipy sa zameriavali najmä na to, čo je potrebné zvážiť pred tým, než niečo zdieľate na sociálnych sieťach. Na začiatku tohto mesiaca BBC prišli s príručkou na odhalenie falošných správ.

bbc

V pondelok StopFake uverejnili zoznam návrhov pre platformy, vydavateľov a užívateľov v príspevku s názvom “Výzva na spoluprácu proti falošným správam”.

First Draft News, ktoré fungujú of júna 2015, vydali zbierku Falzifikáty a Hoaxy. Jej prioritou je podávať novinárom a ich čitateľom informácie a ponúknuť návod na to, ako si príbehy overiť.

Minulý týždeň sme Vás oboznámili s novým dánskym portálom určeným na overovanie faktov. Švédsko má podobný portál už od roku 2014. Ako informovali Zeit Online, aj v Nemecku funguje podobná stránka. Hoaxmap.org zbiera falošné príbehy a od leta 2015 mapuje ich šírenie na sociálnych sieťach a v mediálnych správach, ktoré je potom zobrazené na interaktívnej mape Nemecka. Nesmieme taktiež zabudnúť na modernú klasiku identifikácie dezinformácii – “ABC test” Bena Nimma.

Ak sa chcete pridať k tým, ktorí bojujú proti dezinformáciam, staňte sa súčasťou tímu hľadajúceho dezinformácie, ktorý spadá pod East Stratcom. V prípade záujmu im môžete napísať na stratcom-east@eeas.europa.eu.

Rasistická propaganda v ruskej štátnej televízii

obama-kiselev

Dmitry Kiselev vo svojej notoricky známej talk show “Vesti nedeli” vysielanej na ruskej štátnej televíznej stanici Rossiya, prirovnával amerického prezidenta Baracka Obamu k opici. V komentári k stretnutiu prezidenta Obamu a budúceho prezidenta Donalda Trumpa Kiselev poznamenal: “Pozrite, Trump sa správa ako anglický lord, zatiaľ čo Obama máva rukami, ako keby bol v džungli.”

Ako píše Moscow Times v detailnom článku v anglickom jazyku, táto Kiselevova vsuvka bola neskôr vystrihnutá a v teraz dostupných verziách epizódy talk show na stránke TV Rossiya Kiselev vraví: “Obama máva rukami, ako keby bol v miestnosti sám”. Avšak originálna verzia s poznámkou o džungli je tiež dostupná online vďaka ruským užívateľom internetu.

Mimo vlastnej talk show sa Dmitry Kiselev pôsobí ako generálny riaditeľ v mediálnej skupine Rossiya Segodnya. Práve Rossiya Segodnya zastrešuje spravodajskú agentúru RIA Novosti a aj propagandistický Sputnik. Dmitry Kiselev je na zozname osôb a subjektov spadajúcom pod reštriktívne opatrenia EÚ v prípade územnej integrity Ukrajiny a je známy ako hostiteľ talk show, ktorý pohrozil USA, že sa z nich stane “rádioaktívny prach”. Pozrite si Disinformation Review z 18. októbra.