Facebook má nový nástroj v boji proti nepravdivým informáciám

Facebook má nový nástroj v boji proti nepravdivým informáciám

Najväčšia sociálna sieť bude v Nemecku označovať nepravdivé informácie a ich šíriteľov upozorní, že zdieľajú lži.

Najväčšia sociálna sieť Facebook sa rozhodla bojovať proti šíreniu nepravdivých informácií a v Nemecku zavádza novinku. Po novom bude možné akýkoľvek príspevok označiť ako dezinformáciu. Každý takto označený príspevok budú následne posudzovať experti z neziskovej organizácie investigatívnych novinárov Correctiv.

Ak zistia, že nahlásený príspevok naozaj obsahuje nepravdivé informácie, Facebook ho označí a na nástenke užívateľov upozorní, že je „sporný“. Ak bude niekto chcieť zdieľať takto označený príspevok, sociálna sieť ho automaticky upozorní, že informácie v ňom nie sú pravdivé.  

Najväčšia sociálna sieť sa takto pripravuje na očakávaný nápor dezinformácií pred septembrovými nemeckými parlamentnými voľbami, ktorý už dlhodobo avizujú tamojšie tajné služby. Dôkazom toho, že tieto obavy sú opodstatnené, je množstvo nepravdivých informácií, ktoré sa Facebookom šíria predovšetkým o kancelárke Angele Merkelovej. Tou, ktorá najviac rezonovala internetom, je údajná – photoshopom upravená – „selfie“ kancelárky s teroristom.

Novinka bude zatiaľ dostupná len v Nemecku, ale Facebook ju plánuje postupne zaviesť aj do ostatných krajín. Nástroj má slúžiť ako prevencia proti snahám ovplyvňovať voľby pomocou nepravdivých alebo pozmenených informácií, tak ako sme to mohli sledovať pri nedávnych voľbách v Spojených štátoch.

Proti nepravdivým informáciám chce bojovať aj britská BBC, ktorá oznámila vznik tímu so zameraním na odhaľovanie dezinformácií na internete. Tím BBC sa chce zamerať predovšetkým na sociálne siete a v záujme čo najväčšej efektivity bude rokovať o možnostiach spolupráce s Facebookom.