Facebook sprísňuje pravidlá, zmeny kvôli Trumpovi zostali dlho nepovšimnuté

Facebook sprísňuje pravidlá, zmeny kvôli Trumpovi zostali dlho nepovšimnuté

Spoločnosť Facebook ešte koncom decembra minulého roku priniesla nové opatrenia bojujúce proti šíreniu nenávisti na jej sociálnej sieti.

V poslednej sérii zmien sa Facebook zameral na urážlivé porovnávania. Zakázané je tak napríklad prirovnávať čiernych ľudí k ľudoopom, spájať Moslimov so sexuálnymi vzťahmi s kozami, či hovoriť o ženách ako objektoch.

Opatrenia sa zároveň týkajú popierania existencie marginalizovaných skupín. Ako nedovolený príspevok sa teda bude považovať napríklad aj tvrdenie, že transsexuáli neexistujú.

Najnovšie opatrenia sa netýkajú iba textu, ale aj videí, audio nahrávok či obrázkov. Práve na to môžu doplatiť obľúbené „meme“ či viacobrázkové koláže.

Ako pripomína portál Gizmondo pripomína, toto nie sú jediné zmeny, ktoré v posledných týždňoch nastali. Facebook zároveň zakázal zosmiešňovanie obetí sexuálneho násilia, šírenie neprávd o voľbách, návody na zločiny, volebné podvody a podobne.

Nové nariadenia budú mať aj priamy vplyv na Slovensko. Denník N však konštatuje, že posudzovanie v slovenčine je zatiaľ na horšej úrovni ako v iných jazykoch.

Nové kroky predstavujú dôležité zmeny na sociálnych sieťach. Opatrenia unikli na dlhší čas pozornosti médií kvôli tomu, že v rovnaký deň bola schválená ústavná žaloba proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi v Snemovni reprezentantov.