Fond Ivany Zemanovej: príspevky od firiem s prepojením na Rusko

Fond Ivany Zemanovej: príspevky od firiem s prepojením na Rusko

Nadačný fond manželky českého prezidenta prijal finančný dar od porcelánky, ktorej riaditeľ bol v minulosti Najvyšším bezpečnostným úradom označený za bezpečnostné riziko. Porcelánka Rudolf Kämpf pod vedením Petra Kovylina venovala nadácii 50 tisíc korún českých. Správu priniesol server iDNES.cz.

Šéf vojenskej prezidentskej kancelárie Rostislav Pilc pritom v apríli 2016 prišiel o bezpečnostnú previerku práve kvôli stykom s manažérom porcelánky Kovylinom, ktorý bol v minulosti NBÚ označený ako „muž, ktorý znamená bezpečnostné riziko„.

Stránka iDNES.cz uvádza, že Kovylin má stále ako trvalé bydlisko uvedenú Moskvu, a jeho aktivity v Česku pred tým, než sa stal manažérom porcelánky nie sú známe. Štruktúra podniku, v ktorého čele stojí, je neprehľadná a má účty vedené na britských Panenských ostrovoch, preto nie je možné dohľadať, kto má v spoločnosti väčšinový podiel.

Najväčším darcom v roku 2015 sa stala Nadácia Synot, ktorá je spájaná s majiteľom hazardného impréria a senátorom Ivom Valentom. Tá prispela čiastkou 250 tisíc korún českých.

Nadácia Ivany Zemanovej vznikla podľa registra v roku 2014. Už v roku 2013 čelila kritike za absenciu transparetného účtu. Nadácia uvádza, že má transparentný účet založený v PPF Banke, tá ale neumožňuje prístup k výpisu z transparentných účtov.

Hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček sa vyjadril, že: „Nadácia nerieši otázky politického charakteru, kľúčová je pre ňu konkrétna pomoc v prospech dobrej veci. To je jej poslanie.“ Ivana Zemanová ani Petr Kovylin sa k podozreniu nevyjadrovali.