Gates, Soros a Rockefellerovci: boj s vymyslenými nepriateľmi na konšpiračných stránkach pokračuje

Gates, Soros a Rockefellerovci: boj s vymyslenými nepriateľmi na konšpiračných stránkach pokračuje

Len jedno vyhlásenie súdu, v ktorom bola využitá skôr fantázia ako fakty, stačí na to, aby nový konšpiračný článok uzrel svetlo sveta. A Bádateľ, samozrejme, nezaháľal ani minútu.

Súd v Peru mal údajne rozhodnúť o tom, že Bill Gates, George Soros a rodina Rockefellerovcov vytvorili COVID-19. Ich hlavný cieľ je pritom jasný: dosiahnuť svetovú dominanciu.

Ako pri všetkých konšpiráciach, ani pri tejto nie je potrebné pátrať dlho po zavádzajúcich informáciách.

Odvolávací trestný súd v Peru si síce vo svojom stanovisku skutočne zakonšpiroval, avšak v žiadnom prípade sa nejednalo o právne rozhodnutie.  

Dezinformácia o pandémii sa objavila vo vyjadrení, prečo súd mešká s rozsudkami. Sudcovia vinu zvalili na pandémiu. Na tom by, samozrejme, nebolo nič zlé, keby nepokračovali: „Žiadna svetová vláda, fyzická či právnická osoba alebo obhajoba obžalovaných nemôžu tvrdiť, že pandémia bola pre nich predvídateľná. Výnimkou sú tvorcovia nového svetového poriadku ako napr. Bill Gates, Soros, Rockefeller atď.“

Toto stanovisko nie je rozsudkom, ale iba výtvorom fantázie troch sudcov, ktorí žiadny iný súd v Peru a ani inde na svete nepodporil.

Sudcovia, ktorí stanovisko vydali, sú momentálne predmetom vyšetrovania.

Bill Gates a nikdy nekončiace konšpirácie

Bádateľ ďalej svojich čitateľov presviedča, že Bill Gates priamo financoval vytvorenie COVIDu-19 vo Wuhane alebo že odmietol zaočkovať seba a svoju rodinu.

Bill Gates, rovnako ako jeho manželka Melinda, sa vo viacerých rozhovoroch vyjadrili, že vakcínu určite využijú. Bill Gates povedal: „Akonáhle budem na rade, okamžite pôjdem a dám sa zaočkovať.“  

Čo sa umelého vytvorenia COVIDu-19 týka, k tejto teórii neexistujú žiadne dôkazy. Svetová zdravotnícka organizácia a Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb sa zhodujú, že nákaza sa s najväčšou pravdepodobnosťou začala šíriť na trhovisku v Číne vo Wuhane.

Konšpirácie o mocných ľuďoch tu boli vždy

Konšpirácie peruánskeho súdu sú len ukážkou toho, čo za dezinformácie sa na internete šíria. Už je takmer pravidlom, že akonáhle sa niečo stane, na vine je najčastejšie Bill Gates a George Soros alebo iný vplyvný miliardár.

Profesor z Miami Univerzity Joseph Uscinski, autor kníh o konšpiračných teóriách, hovorí, že dezinformácie sa o nich šíria iba preto, že sú slávni a bohatí. Je v povahe ľudí, viniť za zlé veci vplyvných ľudí bez ohľadu na to, ako smiešne to niekedy znie.

Bill Gates je navyše už niekoľko rokov tvárou verejného zdravia a preto ani neprekvapuje, že sa stal akousi voodoo bábikou všetkých konšpirátorov.

Presný pôvod konšpirácií je nemožné určiť kvôli rýchlosti, akou sa šíria. Spájanie reality s fantáziou bolo obľúbené od nepamäti, avšak informácie zostávali v sociálnych bublinách. Internet však dodal šíreniu konšpirácií neobmedzené možnosti.

Ľudia zvyknú veriť konšpiráciám najmä počas kríz a neistých čias. „Držíme sa hocijakých informácií, aby sme si do života dodali zmysel a poriadok a práve vtedy sa začínajú šíriť fámy. Konšpiračné teórie, a predovšetkým konšpirácie o Billovi Gatesovi, zapĺňajú informačné vákuum,“ hovorí Rory Smith, autor fact-checkingového portálu First Draft News.   

Konšpirácie o svetovom sprisahaní nie sú prvé a bohužiaľ, asi ani posledné

Podobné konšpirácie sa šírili už aj pri predchádzajúcich epidémiách a zaujímavosťou je, že v podstate sú vlastne vždy rovnaké. V roku 2014 sa napríklad objavovali správy, že Bill Gates a George Soros financujú laboratórium v Sierra Leone, z ktorého sa začala šíriť ebola.

Nielen že sa jedná o úplný nezmysel, pri hlbšom preskúmaní je zjavné, že konšpirátori sa za pár rokov vo svojom slovníku nikde neposunuli. Aj v tomto prípade sa hovorí o nastolení nového svetového rádu a zotročení ľudí.

Jediným rozdielom je, že dnešné dezinformácie majú väčší dopad a väčšiu odozvu po celom svete.