Hackerom sa počas amerických prezidentských volieb podarilo preniknúť do volebných systémov

Hackerom sa počas amerických prezidentských volieb podarilo preniknúť do volebných systémov

Útočníci napadli systém na spočítavanie hlasov, nie sú však dôkazy o tom, že by manipulovali s výsledkami volieb.

Šéfka oddelenia kybernetickej bezpečnosti amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť (DHS) oznámila, že hackerom s napojením na ruskú vládu sa počas prezidentských volieb v roku 2016 podarilo preniknúť do volebných systémov niektorých štátov federácie.

Útoku bola vystavená IT infraštruktúra, ktorá slúži na spočítavanie a registráciu hlasov v 21 amerických štátoch. Z tohto počtu sa však útočníkom podarilo preniknúť len do niektorých z nich. Doteraz sa vie o štátoch Illinois a Arizona.  

Dôkazy o priamej manipulácii s databázou registrovaných hlasov však podľa ministerstva neexistujú.

V prípade Arizony sa hackerom nepodarilo napadnúť konkrétne prvky systému, ktoré sú zodpovedné za registráciu hlasov. Dokázali odcudziť len prihlasovacie údaje jedného člena z volebnej komisie okresu Gila County.

“Tento prípad úspešnej ochrany našich internetových hlasovacích systémov vnímam ako skvelé správy pre náš štát. Určite však zvýrazňuje hrozbu zahraničných agentov, ktorých snahou je ovplyvňovať americké voľby a vzbudzovať pochybnosti o integrite našich demokratických volieb.” uviedla členka najvyššej administratívy štátu Connecticut, Denise Merrilová.

K incidentu sa nedávno vyjadril aj americký šéf diplomacie Rex Tillerson. V rozhovore pre Fox News povedal: “Ak je ich zámerom miešať sa do našich volieb, budú hľadať spôsoby ako to urobiť.”  

Pred možnou snahou o ovplyvnenie nadchádzajúcich volieb do Kongresu ešte v januári varoval aj riaditeľ CIA Mike Pompeo.