Ktoré dezinformácie mali najväčší dosah?

Ktoré dezinformácie mali najväčší dosah?

Koronavírus so sebou priniesol široké spektrum tém pre konšpirátorov. EUvsDisinfo priniesol prehľad tých, ktoré sa šíria najčastejšie.

Portál EUvsDisinfo zostavil rebríček najčastejších dezinformácií súvisiacich s ochorením COVID-19. Prostredníctvom svojej databázy zaradil 215 článkov publikovaných v prokremeľských médiách v čase od 22. januára do 1. apríla do niekoľkých kategórií. Prinášame poradie piatich najviac sa opakujúcich tém.

1. miesto 

USA ako tvorca COVID-19 – 39 článkov 

Najpopulárnejšia vymyslená historka je ladená proti Spojeným štátom americkým. Koronavírus prezentujú ako biologickú zbraň vyvinutú Američanmi na to, aby zabili vysoké množstvo ľudí a rozpútali biologickú vojnu.

2. miesto 

Európska únia zlyháva – 26 článkov

Druhým najbežnejším príbehom je, že sa Európska únia nedokáže vyrovnať s krízou a v dôsledku toho sa rozpadá, rovnako ako aj Schengen. Európska únia sa má práve preto snažiť hodiť vinu na Rusko a Čínu. Poukazovanie na zlyhania a nedostatky solidarity EÚ sa stalo trendom najmä po poskytnutí ruskej pomoci Taliansku. O čo presne išlo, sme písali tu.

Rovnaký počet článkov sa nachádza i v kategórií s názvom „rôzne.“ Od nakazenia koronavírusom Jackieho Chana či Pápeža Františka až po to, že priamym následkom koronavírusu je uzákonenie registrovaného partnerstva párov rovnakého pohlavia. A to už je kolosálna hlúposť.

3. miesto 

Zbraň proti Číne – 24 článkov

Anglosaské štáty sa vraj majú prostredníctvom koronavírusu snažiť izolovať Čínu, zastaviť jej produkciu a oslabiť ekonomiku. Niektoré články taktiež upozorňujú na to, že po „zneškodnení“ Číny bude na rade Rusko. V tejto konšpiracnej teórií však akosi nevychádza, že „západ“ trpí ekonomicky viac ako Čína.

4. miesto 

Tajný plán globálnych elít – 17 článkov

Na štvrtom mieste sú články určené pre fanúšikov sci-fi žánru a nekritických hltačov Jamesa Bonda. Celá koronavírusová kríza je vraj vopred pripravený tajný plán globálnych elít na kontrolu celej populácie prostredníctvom mikročipov, dohľad nad financiami či zníženie počtu obyvateľov. Podľa niektorých konšpirátorov za koronavírusom stojí Bill Gates, ktorý celú pandémiu financuje.

5. miesto 

Zlyhanie Ukrajiny – 13 článkov

Nebolo by to Rusko, keby si nekoplo do Ukrajiny. Päticu najrozšírenejších uzatvárajú správy o Ukrajine. Aj my sme písali o tom, ako ruské média tvrdia, že Ukrajinci bojujú s koronavírusom hajlovaním.  

Zdroj: EUvsDisinfo.eu

Súvisí obľúbenosť témy s počtom reakcií na sociálnych sieťach?

EUvsDisinfo vo svojej analýze taktiež skúmali 152 článkov uverejnených v období od 22. januára do 25. marca, aby zistili či najčastejšie sa opakujúce témy znamenajú aj najviac interakcií. 

Prvenstvo podľa očakávaní získala správa o koronavíruse ako biologickej zbrani vytvorenej USA. Článok dovedna nazbieral 69-tisíc interakcií.

Ak sa 68 700 „lajkov,“ zdieľaní a komentárov na rôznych platformách sociálnych médií nejaví ako vysoké číslo, súčet všetkých interakcií na 152 článkov dáva dokopy 263 902. To už môže pôsobiť znepokojivejšie, nakoľko ide o tému, v ktorej dezinformácie môžu mať život ohrozujúce následky.