Rusko ako posledná nádej pre Európu?

Rusko ako posledná nádej pre Európu?

V ruskom štátnom médiu RIA Novosti sa objavil článok s titulkom Európske médiá: Rusko sa stalo poslednou nádejou západu. Je naozaj možné nájsť v európskych médiách toto tvrdenie?

Ruská štátom vlastnená agentúra RIA Novosti zverejnila analytický komentár s vyššie uvedeným názvom. Problémom však je nepravdivosť samotného názvu. Žiadne z európskych médií citovaných v texte nikdy nič podobné netvrdilo.

V článku sa píše najmä o “konci éry americkej hegemónie“. To, že by Rusko malo byť nádejou pre Európu, je len domnienkou autora textu. Prečo potom taký zavádzajúci titulok vznikol?

Dôvodom môže byť  ruské obyvateľstvo. Ako sme nedávno informovali v článku o obraze Európy v ruských médiách, len päť percent obyvateľov Ruska ovláda cudzí jazyk a šesť percent sleduje správy v zahraničných médiách. Zo štatistík vyplýva, že pre Rusov je veľmi ťažké overiť si pravdivosť a dôveryhodnosť domácich správ.

V samotnom titulku je však použitý jeden z trikov dezinformácie. Zavádzajúci titulok totiž dokáže ovplyvniť celkové vyznenie textu. Ide hlavne o prípady, keď autor chce propagovať nejakú myšlienku, ale nemá žiadne dôkazy, ktoré by ju podložili.