Ruským médiám zakázali šíriť na Twitteri reklamu

Twitter zakázal šírenie reklám z účtov, ktoré vlastnia RT a Sputnik. Ide o reakciu na ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb v roku 2016, do ktorého boli tieto štátom sponzorované spoločnosti údajne zapojené.

Všetky účty RT a Sputnik majú od štvrtka na Twitteri zakázané šíriť reklamu. Firma sa tak rozhodla na základe vlastného preverovania činnosti ruských médií počas volieb v roku 2016 a záverov amerických spravodajskej služieb, podľa ktorých sa RT aj Sputnik v záujme ruskej vlády pokúsili zapojiť do ovplyvňovania volieb.

„K tomuto rozhodnutiu sme neprišli ľahko a tento krok robíme ako súčasť nášho trvalého záväzku pomáhať a chrániť integritu užívateľského zážitku na Twitteri“, uviedla spoločnosť vo svojom vyhlásení.

Vyhlásenie sa týka len RT a Sputnika, ostatných inzerentov na Twitteri neovplyvní. Obe ruské štátom financované média však môžu ďalej na sociálnej sieti v súlade s jej pravidlami pôsobiť. Twitter navyše uviedol, že 1,9 milióna dolárov, ktoré získal za uverejňovanie reklám Russia Today od roku 2011, daruje na podporu externého výskumu zameraného na využívanie Twitteru v občianskej angažovanosti a vo voľbách. Sem patrí aj zneužívanie automatizácie a dezinformácií v predvolebných kampaniach.

RT aj Sputnik rozhodnutie odsúdili. Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že zákaz je ďalším agresívnym krokom vyvolaným tlakom zo strany amerických spravodajských služieb zameraných na blokovanie aktivít ruských médií. „Akékoľvek zasahovanie do aktivít ruských médií […] je dôkazom toho, že Spojené štáty americké vážne porušujú vnútorné aj medzinárodné pravidlá, ktoré zaručujú slobodu prejavu“, povedala hovorkyňa ministerstva Maria Zacharova.

Aj ďalšie služby ako Facebook a Google nedávno zistili, že i ony Rusku slúžili na zasahovanie do amerických volieb pomocou platených reklám. Kremeľ aj tieto obvinenia odmietol. Všetky tri americké spoločnosti budú budúci týždeň vo Washingtone vypovedať pred spravodajskými výbormi Snemovne reprezentantov a Senátu o tom, ako ruská angažovanosť do amerických volieb ovplyvnila ich služby.

ŽIADNE KOMENTÁRE