Uhríkovo konšpiračné dvojité menu: Tichý prevrat v EÚ pod rúškom korony

Uhríkovo konšpiračné dvojité menu: Tichý prevrat v EÚ pod rúškom korony

Kotlebovský europoslanec Milan Uhrík znovu šíri paniku na sociálnych sieťach. Európska únia údajne plánuje tichú rekonštrukciu moci v prospech veľkých štátov. Za to, že sa o tom nehovorí, môže koronavírus – ako inak, vymyslený.

Členovia strany ĽSNS už od počiatku pandémie popierajú vážnosť ochorenia COVID-19. Tentokrát však kotlebovec Uhrík skombinoval svoje dve obľúbené konšpiračné témy: Európsku úniu, ktorá ho veľkoryso platí a koronavírus, ktorý veľkoryso popiera.

Vo svojom príspevku na Facebooku zdieľal článok Hlavných správ s popisom, ako sa EÚ snaží uzurpovať si moc v prospech veľkých štátov. 

Naráža v ňom na príhovor predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej o stave Únie z minulého týždňa. Tá v ňom podľa Uhríka predstavila plán na rekonštrukciu moci a systému hlasovania v Rade EÚ.

“Koronavírus tu bude ešte dlho, minimálne na titulkách médií. Verejnosti vďaka tomu totiž unikajú také „detaily“, ako napr. plánovaná zmena spôsobu rozhodovania v únii – lídri EÚ chcú, aby sa už nerozhodovalo jednohlasne, ale väčšinovým hlasovaním. Osobne som rázne proti tomu, aby sa v Európskej rade prechádzalo zo systému jednohlasného hlasovania na väčšinové hlasovania. Práve tá nutná jednohlasnosť v kľúčových otázkach je poslednou bariérou pred tým, aby sa z EÚ stala federácia,” píše vo svojom príspevku Uhrík

Z jednej vety spravil Uhrík prevrat

Príhovor predsedníčky Európskej komisie má v textovej podobe 24 strán. Na nich sa venuje nespočetnému množstvu otázok – ekonomike, výskumu, ekológii, digitalizácii, migrácii, ale aj medzinárodným otázkam a problematike ľudských práv.

Uhríkova tajná reforma tak v realite predstavuje presne jednu vetu na strane šestnásť. “Keď členské štáty hovoria, že Európa je príliš pomalá, odpovedám im, aby boli odvážne a konečne prešli na spôsob hlasovania kvalifikovanej väčšiny – aspoň v otázkach ľudských práv a implementácie sankcií,” stojí v dokumente von der Leyenovej.

Odkazuje tak na komplexnú sieť súčasných hrozieb medzinárodnej politiky – napríklad na potláčanie ľudských práv v Bielorusku, Hongkongu alebo Číne. Cieľom je prijatie tzv. Európskeho Magnitského zákona, ktorý umožní uvalenie sankcií na jedincov porušujúcich ľudské práva.

Pomohla by Uhríkovi znalosť faktov?

V Rade EÚ (lídri krajín EÚ) sa aktuálne hlasuje tromi spôsobmi: jednoduchou väčšinou, kvalifikovanou väčšinou a jednomyseľne – nie jednohlasne, ako tvrdí Uhrík.

V Rade sa tak môže hlasovať len v prípade, že je prítomná väčšina štátov. Jednoduchou väčšinou (minimálne 14 štátov je za) sa hlasuje len v prípade procedurálnych otázok (prijímanie rokovacieho poriadku), alebo keď Rada žiada Komisiu o vypracovanie nejakej štúdie.

Jednomyseľnosť je vyžadovaná v tých najcitlivejších otázkach – napríklad v spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politike (až na pár výnimiek), členstve v EÚ, európskom občianstve, financiách EÚ a mnoho ďalšieho.

Hlasovanie kvalifikovanou väčšinou, ktoré spomína von der Leyenová, je značne rozšírené už od roku 2014 prostredníctvom Lisabonskej zmluvy. Za návrh musí hlasovať 55% štátov (takže 15 z 27) a tieto členské štáty musia predstavovať 65% populácie EÚ. Mechanizmus tzv. blokujúcej menšiny znamená, že návrh môže zablokovať koalícia aspoň štyroch štátov, ktoré predstavujú aspoň 35% obyvateľstva EÚ.

Podľa Uhríka tak Brusel chce údajne nanútiť škodlivú agendu LGBT, liberalizáciu potratov, alebo migračné kvóty. To však nie je pravda. Hlasovanie kvalifikovanou väčšinou v Rade EÚ nie je žiadnou prevratnou novinkou a taktiež obsahuje mechanizmy, ktoré chránia malé štáty pred tými veľkými. Približne 80% novej legislatívy sa prijíma prostredníctvom hlasovania kvalifikovanou väčšinou v riadnom legislatívnom procese.

Von der Leyenová tak neplánuje tajný prevrat v prospech väčších štátov a určite to neskrýva za pandémiu koronavírusu.