WhatsApp bojuje proti dezinformáciám s novými obmedzeniami

WhatsApp bojuje proti dezinformáciám s novými obmedzeniami

Jedna z najznámejších komunikačných aplikácií výrazne znížila počet používateľov, ktorým môžete naraz poslať jednu správu. Po novom je ich už iba päť. Cieľom je zníženie počtu falošných správ, ktoré sa touto aplikáciou šíria.

WhatsApp používa viac ako miliarda používateľov vo vyše 180 krajinách a patrí medzi najobľúbenejšie komunikačné aplikácie na svete. Správy poslané touto aplikáciou sú šifrované a nikto vrátane spoločnosti WhatsApp si ich nemôže pozrieť, prečítať či vypočuť. Bezpečnostné oddelenie spoločnosti môže obsah správy skontrolovať len v prípade, že niekto firme nahlásil problematický obsah.

Bezpečnostné vlastnosti aplikácie sú pre mnohých ľudí výhodou, pretože zabezpečujú vysokú ochranu súkromia. Lenže pri šírení dezinformácií je to problém, pretože ich autori sú takmer nevystopovateľní. Pritom môžu spôsobiť veľké škody.

V Indii napríklad zapríčinilo šírenie nepravdivých správ pomocou aplikácie WhatsApp smrť niekoľkých ľudí. Medzi používateľmi sa šírili dezinformácie o únosoch detí či podnikateľoch s orgánmi. Výsledkom bolo lynčovanie väčšinou nevinných obetí.  

Prípad z Indie však nie je ojedinelý. Aplikácia WhatsApp v uplynulých mesiacoch niekoľkokrát poslúžila na šírenie dezinformácií vo viacerých krajinách. Problémy boli zaznamenané v Mexiku, Pakistane či počas nepokojov na Srí Lanke. Počas jesenných prezidentských volieb v Brazílii sa medzi používateľmi šírili údajne nepravdivé informácii o opozičnom kandidátovi a zavádzajúce údaje o samotných voľbách.

Po vlne kritiky začala firma od júla 2018 testovať nové pravidlá. Limit päť používateľov na jednu správu bol najskôr zavedený v Indii, inde vo svete to bolo 20 ľudí. Po šiestich mesiacoch skúšobného obdobia sa potvrdilo, že počet preposlaných správ sa vo svete výrazne znížil. Vedenie WhatsApp sa preto rozhodlo, že od 21. januára 2019 budú môcť používatelia najnovšej verzie aplikácie preposielať jednu správu maximálne päťkrát. Spoločnosť verí, že sa tak podarí vrátiť tejto aplikácii jej pôvodný význam, ktorým je bezplatná komunikácia medzi blízkymi ľuďmi.