Začalo sa to Chmelárovým strašením, skončilo odrieknutím dohody s USA

Začalo sa to Chmelárovým strašením, skončilo odrieknutím dohody s USA

Prezidentský kandidát Eduard Chmelár rozšíril na Facebooku správu o plánoch na vytvorenie amerických základní na Slovensku, Slovensko nakoniec odmietlo 100 miliónov eur na modernizáciu.

Eduard Chmelár najskôr svojom facebookovom profile zverejnil informácie o chystanej americkej vojenskej prítomnosti na Slovensku. Ministerstvo zahraničných vecí obvinil zo zavádzania a zamlčiavania informácií, ktoré sú podľa neho predmetom verejného záujmu.

Ministerstvo jeho tvrdenia odmietlo. Tvrdilo, že s USA o vytvorení amerických základní na našom území nejedná. Priznáva však, že rokuje o inej dohode, ktorej detaily budú zverejnené pred predložením na rokovanie vlády, čo je štandardný postup pri medzinárodných zmluvách.

Ide o Dohodu o obrannej spolupráci (DCA) medzi USA a Slovenskom. Podobné zmluvy boli ponúknuté aj Islandu, Nórsku, Maďarsku, Lotyšsku, Estónsku, Rumunsku, Malte, Luxembursku a Bulharsku.

Podpísanie dohody je podmienkou, aby Spojené štáty mohli poskytnúť Slovensku 105 miliónov eur na modernizáciu modernizáciu leteckých základní Sliač a Kuchyňa. Projekt je súčasťou takzvanej Európskej iniciatívy odstrašenia, ktorá bola prijatá v roku 2016 na samite Aliancie vo Varšave ako reakcia na vojnu na Ukrajine. Pomoc bola ponúknutá najmä krajinám takzvaného východného krídla NATO.

V minulosti už bolo s finančnou podporou NATO zmodernizované letisko Sliač.

Americká ambasáda ubezpečuje, že modernizované zariadenia zostanú zvrchovaným vlastníctvom slovenskej vlády. Dohoda podľa neho navyše posilní suverenitu a bezpečnosť Slovenska. Všetky zariadenia, ktoré je potrebné zmodernizovať s pomocou finančného príspevku USA, vybrala naša vláda Slovenska.

Slovenské ministerstvo obrany v minulosti plánovanú modernizáciu vítalo, ale po zverejnení Chmelárovho statusu sa situácia otočila a v pondelok 11. marca ministerstvo obrany oficiálne potvrdilo, že od projektu odstupuje. Vládna Slovenská národná strana, ktorá za tento rezort zodpovedá, dokonca varovala, že prijatie peňazí by malo za následok jej odchod z koalície.