Aj masaker v Las Vegas využili konšpirátori na šírenie nezmyslov

Po streľbe v americkom Las Vegas sa objavili videá, ktoré tvrdia, že masaker je výmysel. YouTube ich vo veľkom propagoval, za čo zožal veľkú kritiku.

V Las Vegas 1. októbra 64-ročný dôchodca Stephen Paddock zabil 58 ľudí a 527 ďalších zranil. Strieľal z okna svojej hotelovej izby na účastníkov hudobného festivalu. Ide o najmasovejšiu vraždu spáchanú osamelým strelcom v dejinách USA.

Napriek nezvratným dôkazom, svedectvám očitých svedkov a množstvu záznamov z miesta tragédie sa na Youtube začali šíriť videá, ktoré sa snažili spochybniť realitu.

Podľa nich je streľba iba hoax. Mnohé z nich sa pýtali, či sa udalosť naozaj stala, a či vláda neklame alebo nezatajila niektoré fakty. Niektorí konšpirátori tvrdia, že masové streľby sú organizované priamo vládou, aby viedli k zvýšenej kontrole zbraní, keďže vlastníctvo zbraní v USA je veľmi rozšírené.

Jedno z videí, ktoré sa pri vyhľadávaní záznamov o streľbe v Las Vegas zobrazovalo medzi prvými, jeho autor nazval Las Vegaská “streľba“…stalo sa to však naozaj? Konšpirátor v ňom naznačuje, že obete neboli skutočné, ale hrali ich “herci“. Len za prvý deň malo toto video vyše 250-tisíc pozretí.

Po pozretí jedného z takýchto videí svojim užívateľom YouTube navyše automaticky ponúkal ďalšie podobné namiesto toho, aby propagoval pravdivé správy z dôveryhodných zdrojov. Podľa denníka Guardian po pozretí jedného videa YouTube automaticky navrhol ďalšie s názvami: Vláda zorganizovala masovú streľbu v Las Vegas (215-tisíc videní), Dôkaz: Média klamú o streľbe v Las Vegas (660-tisíc videní) či HOAX o Las Vegas odhalený (150-tisíc videní).

Obete incidentu sú pobúrené. „Ľudia sa idú zblázniť zo sociálnych sietí. Veria všetkému, čo si prečítajú…je to hrozné“, povedala Guardianu Krista Metzová, ktorá bola priamo na mieste počas streľby.

YouTube najskôr po kritike obetí vydal krátke vyhlásenie, v ktorom obhajoval svoj postup po streľbe v Las Vegas. Hovorca spoločnosti ešte v stredu jej politiku bránil a tvrdil, že konšpiračné videá neporušovali jej štandardy. O deň neskôr však firma oznámila, že zmení svoje vyhľadávacie algoritmy.

Guardian citoval svoj zdroj, podľa ktorého na zmene YouTube pracoval už niekoľko mesiacov a rozhodol sa ju spustiť v stredu v noci práve v reakcii na silnú kritiku, ktorej čelil. Spôsob, akým nový algoritmus pracuje, zatiaľ nie je známy.

ŽIADNE KOMENTÁRE