Takto vyzerajú falošné správy o Ukrajine – prekrúcanie a vymyslené štatistiky

Na Ukrajine sa bojuje už niekoľko rokov. Jednou zo zbraní sú aj dezinformácie, ktoré Rusko naplno využíva. Najnovšie sa to týkajú cien elektriny, Ukrajincov pracujúcich v zahraničí, či vyjadrení prezidenta Porošenka.

Ruské médiá o Ukrajine často informujú pomocou falošných správ, ktoré bývajú vytrhnuté z kontextu, obsahujú nepresné fakty a čísla, alebo sú úplne vymyslené. Presne rovnaké postupy využili autori správ z nasledujúceho prehľadu:

  1. Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa vo svojej výročnej správe pred ukrajinským parlamentom vyjadril aj ku Krymu. Podľa ruskej tlačovej agentúry TASS pripustil, že navrátenie Krymu Ukrajine je nereálne.

    V tomto prípade ide o správu vytrhnutú z kontextu. Porošenko totiž povedal, že získanie Krymu Ukrajinou späť, sa nedá uskutočniť silou a na vlastnú päsť. Dodal však, že z Krymu treba urobiť bremeno pre Moskvu. Pomohol si prirovnaním, že aj zlodej niekedy odhodí ukradnuté veci, ak začnú byť príliš ťažké alebo zbytočné. Prezident by to chcel dosiahnuť s pomocou medzinárodného práva či sankcií.

 

  1. Príkladom úplne nepravdivej správy je tvrdenie ruskej stránky ru, ktorá prišla s informáciou, že Ukrajina má najvyššie ceny elektriny v Európe. Autori však kompletne prekrútili vyjadrenie riaditeľa Ukrajinského národného výboru pre reguláciu verejných služieb. Dmytro Vovk totiž napísal, že cena elektriny v Ukrajine je najnižšia v celej Európe. Ukrajinci platia za jednu kilowatthodinu energie len päť centov, pričom cena v Nemecku je takmer 30 centov, v Belgicku 31 centov. Priemerná cena za kilowatthodinu energie je v Európe 17,7 centa, čo je stále viac ako trojnásobok ukrajinskej ceny.

 

  1. S vymyslenými údajmi prišla aj televízia Zvezda, ktorá patrí pod ruské ministerstvo obrany. Až 45 percent Ukrajincov podľa nej nepracuje doma, ale v zahraničí. Štátna štatistická služba Ukrajiny a Medzinárodná organizácia pre migráciu podobné tvrdenia vyvracajú. Podľa druhej z nich, má status medzinárodného migranta len 688-tisíc obyvateľov Ukrajiny, čo sú menej ako dve percentá Ukrajincov. Podľa každoročnej analýzy migračného pohybu sa v roku 2016 na Ukrajinu vrátilo 256-tisíc Ukrajincov a odišlo len 246-tisíc.

    Zvezda dala priestor aj ukrajinskému poslancovi Olexandrovi Vikulovi zo strany Opozičný blok, ktorý tvrdí, že od roku 2013 vzrástla nezamestnanosť na Ukrajine o 60 percent. Podľa oficiálnych správ však bola v roku 2013 nezamestnanosť 7,7 percenta, pričom v roku 2016 9,7 percenta. K údajnému nárastu o 60 percent sa to však nepribližuje.

ŽIADNE KOMENTÁRE