Česko spúšťa nové centrum pre boj proti dezinformáciám

Česko spúšťa nové centrum pre boj proti dezinformáciám

Nový úrad má na internete hľadať propagandu a upozorňovať na ňu. Nemá však právomoc čokoľvek cenzurovať.

Od 1. januára 2017 v Česku funguje Centrum pre boj proti hybridným hrozbám. Špeciálny tím tvorí približne dvadsať ľudí, ktorí budú spolupracovať so spravodajskými službami a českými ministerstvami zahraničia a obrany. Úlohou centra je na internete sledovať teroristické hrozby a propagandu.   

Napriek tomu, že centrum oficiálne pracuje len zopár dní, už v priebehu roku 2016 poukazovalo na niektoré dezinformácie. Príkladom je stanovisko k článku o zmanipulovaní českých prezidentských volieb zo strany Ruska. V novembri minulého roka CTHH na svojom účte na Twitteri uviedlo, že článok pochádza z anonymného zdroja a obsahuje zjavné chyby.

K pripravovanému spusteniu centra sa vo svojom vianočnom prejave 26. decembra vyjadril aj český prezident Miloš Zeman. Podľa Zemana môže činnosť centra viesť k čiastočnému návratu k obdobiu spred roka 1989, charakterizovanému cenzúrou či aktivitami ideovej polície.

České ministerstvo vnútra ale vysvetlilo, že centrum nebude vnucovať ľuďom pravdu ani cenzurovať internet. Nemá právomoc zakazovať či rušiť internetové stránky. Jeho cieľom je upozorňovať na závažné dezinformácie a poskytovať verejnosti a štátnym inštitúciám odborné stanoviská.  

Iba necelé dva dni po spustení činnosti centra sa na Facebooku objavili dva falošné profily, vydávajúce sa za oficiálne stránky CTHH. Prvý profil vznikol v pondelok ráno, druhý podvečer. Falošné stránky už stihli zmiasť niekoľko užívateľov Facebooku. Ministerstvo vnútra vzápätí upozornilo, že jediným oficiálnym účtom centra je twitterový.

V reakcii na vznik a činnosť Centra proti terorizmu a hybridným hrozbám bol na Twitteri spustený nový účet s názvom ČÚTI, ktorý sa zameriava na kritiku CTHH. Názov účtu odkazuje na Úřad pro tisk a informace, cenzúrnu inštitúciu, ktorá vznikla začiatkom okupácie Československa v auguste 1968. Účet založil Jiří Ovčáček, hovorca českého prezidenta. Tvrdí, že má ísť o ,,politicky nekorektnú reakciu na činnosť novodobého ČÚTI“.