Facebooku sa podarilo prelomiť cenzúru sociálnych sietí v Číne

Facebooku sa podarilo prelomiť cenzúru sociálnych sietí v Číne

Prísna cenzúra západných médií v Číne sa týka aj sociálnych sietí, ako sú Twitter, Google alebo Facebook. Poslednej z nich sa však podarilo nájsť si cestu cez čínsky firewall.

Zdá sa, že za to môže aplikácia Colorful Balloons. Funguje rovnako ako iná aplikácia od Facebooku. Volá sa Moments a od Colorful Ballons sa od nej líši len názvom, pod ktorým ju sociálna sieť pomocou miestnej firmy sprístupnila pre čínskych užívateľov.

Keďže aplikácie Moments aj Colorful Balloons používajú rovnakú platformu s názvom WeChat, vyzerajú a fungujú rovnako. Mohlo by sa teda zdať, že ide len o čínsku napodobeninu. No ako informoval denník The New York Times, Facebook sa na tvorbe Colorful Balloons podieľal. Podľa dostupných informácii dokonca Facebook dal povolenie na vydanie aplikácie cez spoločnosť s názvom Youge Internet Technology.

Facebook nielenže nepoprel túto informáciu, ale dokonca odpovedal že „sa zaujíma o Čínu a trávi čas snahou pochopiť a učiť sa o tejto krajine viacerými cestami“. Následne zástupca Facebooku dodal, že „naším záujmom je pomôcť čínskemu obchodu a developerom expandovať na nové trhy mimo Čínu, používaním našej reklamnej platformy”. Vyzerá to teda tak, že Facebook využíva aplikáciu na testovanie reakcií čínskych používateľov na nové služby, alebo sa snaží zistiť, či dokáže preniknúť cez čínsku cenzúru len tým, že odstráni svoj názov.

Zatiaľ nie je isté, či si Čína uvedomuje prepojenia Colorful Balloons a Facebooku. Okrem nej je Facebook zakázaný aj v iných krajinách sveta. V niektorých je používanie Facebooku úplne nemožné, v iných zas išlo len o niekoľkotýždňové zákazy.