Fake: Putin v debate so svetovými lídrami

Sociálne siete zaplavila fotka ruského prezidenta zo summitu G20. Vtip je v tom, že v skutočnosti na fotke nebol.

Pred pár dňami sa skončil dlho očakávaný samit G20, ktorý sa konal v nemeckom Hamburgu. Okrem vôbec prvého stretnutia prezidentov Trumpa a Putina upútala ešte jedna vec, a to fotografia z rokovacej miestnosti, kde je Putin obklopený štátnikmi, ktorí spolu debatujú.

Na prvý pohľad sa zdá, že všetci lídri horlivo čakajú na to, kým prezident Putin prehovorí. Pri bližšom pohľade však zistíme, že ide o nie celkom podarenú prácu s photoshopom.

Putinova poloha na fotografii vôbec nie je prirodzená, dokonca svojou hlavou doslova prekrýva hlavu tureckého ministra zahraničných vecí stojaceho za Putinom.

Druhá nezrovnalosť spočíva v samotnom mieste, na ktorom ruský prezident sedí. Na upravenej fotografii sa miesto ruskej delegácie nachádza medzi Tureckom a Spojenými štátmi americkými. V diplomacii je na zasadací poriadok kladený veľký dôraz a jednotlivé delegácie sú zväčša usadené podľa abecedného poradia. Asi každému, kto abecedu ovláda, je jasné, že písmeno R sa medzi T a U nenachádza.

Realita je však úplne iná, ako nám chcel autor obrázku podsunúť. V skutočnosti na Putinovom mieste nikto nesedel, kreslo patrilo britskej premiérke, ktorá v momente vytvorenia originálnej snímky nebola prítomná.

Ak by išlo iba o výtvor ruského trolla na sociálnych sieťach, mohlo by sa celý prípad zdať úsmevný. Obrázok však začali na Twitteri vo veľkom zdieľať rôzni ruskí politici s komentárom, že Ruská federácia sa nenachádza v medzinárodnej izolácii a Trump, Erdogan a aj Merkelová stoja pri Putinovi.

Fotku na svojom Facebooku šíril aj prokremeľský televízny moderátor Vladimir Solovjev. Neskôr ju stiahol a tvrdil, že ju od začiatku chápal ako vtip. Na začiatku ju však zdieľal s komentárom “lepšie ako tisíc slov”.

Ruská propaganda sa dlhodobo snaží vykresliť Putina ako  prísneho ale zároveň hrdinu s dobrým srdcom, pred ktorým majú mať všetci rešpekt. Dôkazom sú videá, ako stojí na prudkom daždi bez dáždnika, hrá na klavíri alebo fotky v kimone.

ŽIADNE KOMENTÁRE