Trumpov syn pred voľbami rokoval s Rusmi

Syn prezidenta Donalda Trumpa uverejnil minuloročnú mailovú komunikáciu s ruskou právničkou. Témou boli kompromitujúce informácie o Hillary Clintonovej.

Kauza ruského zasahovania do volieb je v USA stále živá. Prípad zverili špeciálnemu prokurátorovi Robertovi Muellerovi (všeobecne vážený dlhoročný bývalý riaditeľ FBI). Prebiehajú vypočutia pred senátnym výborom pre kontrolu činnosti spravodajských služieb. Vyšetrovanie stále pokračuje a napriek silne politickému pozadiu celej kauzy, je do istej miery nezávislé.

Konsenzus všetkých tajných služieb sa nezmenil a stále považujú ruské zasahovanie do volieb za potvrdený fakt. Ako sme však videli počas návštevy prezidenta Trumpa v Poľsku jeho názor je mierne odlišný. Počas samitu G20 v Hamburgu zas po stretnutí s prezidentom Putinom oznámil, že by mali USA a Rusko spolupracovať v oblasti kybernetickej bezpečnosti, čím si vyslúžil ďalšiu kritiku od bezpečnostnej komunity. Toto vyjadrenie bolo neskôr skorigované.

Do tohto už aj tak zaujímavého vývoja zasiahol jeho syn Donald Trump jr. Ako zistili New York Times, minulý rok ho kontaktoval bývalý obchodný partner jeho otca Rob Goldston. Ten mu oznámil, že sa otec jeho ruského obchodného partnera (Aras Agalarov) stretol s vysoko postaveným ruským prokurátorom (s najväčšou pravdepodobnosťou to bol Jurij Čajka). Ten mu ponúkol kompromitujúci materiál o Hillary Clintonovej a jej vyjednávaniach s ruskou stranou. Podľa Goldstona by bol ten materiál veľmi užitočný pre kampaň Trumpa staršieho. Tvrdil tiež, že to mala byť súčasť podporyruskej vlády prezidentskej kampani.

Odpoveď mladého Trumpa bola, že podobný materiál by bol úplne úžasný, hlavne neskôr v lete (v ďalšej fáze kampane). Na základe pokračujúcej mailovej komunikácie sa neskôr odohralo stretnutie s ruskou právničkou Natáliou Veselnickou, ktorá mu bola predstavená a vystupovala ako posol ruskej vlády. Na stretnutí v Trump Tower sa potom už nezúčastnil len Donald Trump jr., ale aj poradca a zároveň zať prezidenta Jared Kushner a vtedajší šéf prezidentskej kampane Paul Manafort. Nie je známe, čo sa počas stretnutia odohralo. No už samotný fakt, že k nemu došlo a že Trump mladší bol ochotný prijať informácie z ruskej strany, je znepokojujúci. Navyše to môže predstavovať porušenie federálnych zákonov. Explicitne sa v nich píše, že kandidát (a jeho tým) nesmie prijať finančnú a inú pomoc zo zahraničia. Otázne je do akej miery bol Trumpov syn súčasť kampane.

Kompromitujúce maily nakoniec uverejnil sám Donald Trump junior.  Jullian Assange (Wikileaks) tvrdí, že sa tak stalo po jeho výzve . Od New York Times však Donald Trump jr.  vedel, že noviny majú ďalšie dokumenty, ktoré chcú zverejniť. Z jeho strany teda mohlo ísť o preventívnu obranu a snahu predbehnúť ich.

Prezident prostredníctvom svojej hovorkyne na celú kauzu reagoval vyhlásením, že jeho syn je vysoko kvalitná osoba a tlieska jeho transparentnosti.

Zdroj: CyberSec.sk

ŽIADNE KOMENTÁRE